Таг: Зоран Заев

Филипче од Атина: Преку Договорот од Преспа спорот го трансформиравме во...

0
Договорот од Преспа претставува историски момент на лидерство благодарение на кој спор беше трансформиран во соработка. Ова го истакна Венко Филипче, директор на Фондацијата Заев...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

„Институтот Алексис Ципрас“ и „Фондацијата Зоран Заев“ ќе организираат меѓународна конференција...

0
По повод шест годишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, „Институтот Алексис Ципрас“ и „Фондацијата Зоран Заев“ во Атина ќе организираат дводневна меѓународна конференција...

Македонско-грчките односи и натаму во фокусот на медиумите во Грција

0
Ставовите од ЕУ и НАТО, но и внатрешните реакции во Грција, односно позициите на опозициските партии и секако на Владата во однос на Договорот...

Телефонски разговор на Заев и Ципрас, се договориле да преземат заеднички...

0
Поранешните премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев денеска, во телефонски разговор, ја истакнале важноста на доследното придржување до Договорот од Преспа и соработката на...

Боки 13 со низа кривични пријави, вклучително и против Зоран Заев,...

0
Бојан Јовановски – Боки 13 поднел кривични пријави против повеќе поранешни функционери, именувани директори, лица кои вршеле јавни функции, судии и обвинители. Како што изјави...

Заев за „Политика“: Резултатите од Отворен Балкан се неспорни

0
Поранешниот премиер Зоран Заев, којшто заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама е еден од основачите на Отворен Балкан (ОБ),...

Митрески организираше средба по повод годишнината од членството во НАТО, во...

0
Собранието подготвува Декларација за одбележување на четиригодишнината од зачленувањето на земјава во НАТО, а денеска претседателот на Собранието организирал средба во Клубот на пратениците...

Ковачевски, Заев и Ахмети имале средба во Скопје

0
Премиерот Димитар Ковачевски и актуелен лидер на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети и поранешниот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев имале средба...

Лукаревска: Нема никаков ултиматум од Заев кон Ковачевски

0
Потпретседателката на СДСМ Сања Лукаревска ги демантираше информациите во дел од медиумите дека поранешниот лидер на партијата Зоран Заев му дал ултиматум на актуелниот...

Предупредување меѓу редови од Агелер до Заев? „Негово право е да...

0
Амбасадорката на САД, Анџела Агелер, смета дека поранешниот премиер Зоран Заев, кој застана во одбрана на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев по неговото ставање на...

Ковачевски за писмото на Заев за Анѓушев: Во демократија секој има...

0
Ставовите на секого во ова демократско општество се легитимни така што не би можел да дадам дополнителни коментари, вели премиерот Димитар Ковачевски во однос...

Ако требало Заев да биде на црната листа на САД, ќе...

0
„Ако требало да биде некој во одлуката, тие (САД) ќе го ставеа“, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на новинарско прашање околу...

Спасовски го посети Заев во неговата Фондација

0
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека денеска ја посетил Фондацијата Заев каде што се сретнал и со директорот...

Ковачевски: Не гледам зошто некој како Заев не би се појавил...

0
Во партијата има дефинирана процедура во однос на кандидирање претседателски кандидати и секој кандидат има еднакви шанси, изјави премиерот Димитар Ковачевски и лидер на...