Таг: живот

Со едноставни чекори до долготрајна батерија на вашиот паметен телефон

0
Батеријата може да ослабне поради многу причини: прекумерна употреба на телефонот, старост на самиот уред, вируси или дури и дефект на самата компонента. Сепак, не...

Дводневeн мултимедијален фестивал АРТ УМ, Гевгелија 21 и 22 јуни

0
Ви го најавуваме првото издание на дводневниот мултимедијален фестивал АРТ УМ, кој ќе се одржи во Гевгелија на 21 и 22 јуни 2024 година. Овој...

Наградата за мене е 10 минутен аплауз на крајот од секоја...

0
Духовита пародија на историските случувања и на човековите слабости во обидот да се сочува главата во налетот на насилството „Ало! Ало!“ ја одбележа петтата...

Секој актер длабоко во себе посакува да ја добие таа статуетка

0
Со претставата „На дното“, по текст на Максим Горки, а во режија на Ќендрим Ријани помина четвртата вечер на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ Прилеп....

Ако целосно веруваш во себе секоја врата ти е отворена

0
Со претставата „Црна дупка“, по текст на Горан Стефановски, младиот македонски режисер Александар Јовановски за прв пат во ОФФ програмата на 58. МТФ „Војдан...

58. МТФ „Војдан Чернодрински“, Веселинов: од 60 јас на 100 изданија...

0
Со претставата „Иванов“ на Македонскиот народен театар, во режија на Зоја Бузалковска се одбележа втората вечер на 58-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Војдан...

Apple заминува во истуријата? – Trn.mk

0
Голем дел од производите што се декларираат како Apple го имаат префиксот „i“, како што се iPhone, iPad, iMac и други уреди. Сепак, Кен Сегал,...

Apple планира верзија на својот популарен тракер AirTag, еве што носат...

0
Според извештаите, компанијата од Купертино планира нова верзија на својот тракер AirTag. Марк Гурман, новинар и аналитичар на екосистемот на Apple, во својот најнов извештај...

Луѓето наскоро ќе живеат пет години подолго

0
133 Очекуваниот човечки животен век ќе се зголеми за речиси пет години до 2050 година, објави научното списание „Lancet“. Се предвидува дека вкупниот животен век...

Вептачката интелигенција во борба против гладта

0
Како го замислувате светот во 2050 година? Летечки автомобили, роботи кои ни помагаат во домашните работи? Животот сигурно ќе биде убав за мал дел...

ChatGPT-4o e најновата верзија на OpenAI

0
Kреаторите на оваа програма велат дека вештачката интелигенциа (ВИ) научила да распознава емоции и да ги споделува со корисниците. -ChatGPT-4o (о доаѓа од „omni”) „e...

Прва фотографија: Ова е новиот Audi Q6L e-tron

0
Audi е подготвен да ги покаже своите модели на автосалонот Auto China во Пекинг. Возилата и варијантите кои се изложени на штандот на Audi...

WhatsApp развива нова функција, реакциите на корисниците поделени

0
WhatsApp развива нова функција која ќе ви овозможи да ги контактирате луѓето директно од апликацијата, без претходно да ги зачувате како контакти во вашиот...

Како изгледа движењето на светлината

0
Ако малку од малку сте прочепкале низ јутјубот, сигурно сте налетале и на Slow Mo Guys, јутјуберите посветени на правење забавени снимки на речиси сè...

Швеѓанец возел Тесла и заспал: Се разбудил после 40 км

0
Сцените за кои најмногу се зборува во Америка пристигнаа и на европските патишта. На шведската полиција и биле потребни цели 40 километри за да го...