Таг: црква

Левица: Црква изградена во 1874-та година настрада од минирањата на „Бехтел...

0
Црквата ,,Св. Димитрија” во селото Ореовец (прилепско), која е гробиштен храм изграден во 1874 година, претрпе огромни штети по извршено минирање од страна на...

Открил викингшко богатство вредно 2 милиони фунти, црквата го тужи и...

0
„Да, можеме да потврдиме дека шкотската црква покрена тужба против Дерек МекЛенан...“

Провалил во црква, ги украл парите за доброволни прилози

0
Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против лицето Б.П (29) од Скопје поради основи на...

Американски фанатизам: Оружјето ни го даде Бог

0
Чудна церемонија во Пенсилванија. Се подисплашија дури и некои од најжестоките фанови на оружјето. Не баш познатата Црква на Обединувањето во американската сојузна држава Пенсилванија,...

Четири години растел црква од дрва

0
Додека го патувал светот, Бери Кокс се заљубил во архитектурата, особено во дизајнот и конструкциите на црквите. Таквата негова фасцинација го инспирирала да си „изгради“ своја катедрала...

Она кога твојата кошула штрчи меѓу сите во црквата

0
На миса по повод Успение во далматинска црква во Сињ, типче се избацува со една мошне посебна кошула.

Дрво на кров на црква

0
Ова на сликите е црква во Самарина - најголемото село во Грција, изградена во 1812 година. Еднаш, пред над 100 години, во црквата почнало да расте мало борче.

Поздрав од Папата: Џабе одите во црква, ако не им помагате...

0
Грев е што воопшто има потреба да се зборува на таа тема, но ете, и папата Францис мораше да го нагласи очигледното. А очигледното е...

Палење свеќи во црква преку апликација од дома

0
Иноватори од Португалија изработија апликација за смартфон со која верниците можат да палат свеќи во црква, без да бидат во црквата. На пример, додека...

Необичен погреб на грчки поп

0
Океј, сите знаеме како се одвива еден просечен православен христијански погреб - живите се во црно и плачат (некои глумат), мртвиот со блед лик мирно...

Највисоката црква во светот ја губи битката со урината

0
Прочуената црква Ulm Minster во германскиот град Улм ја има највисоката камбанарија/црковна кула во светот - висока 161.53 метри. Заради самата големина на објектот,...

Побарај го, и Бог ќе ти се јави (на Месинџер)

0
Руската православна црква ќе прави свој „Месинџер“. На нивниот друштвен профил, кој е отворен по амин на московскиот и рускиот патријарх Кирил, соопштија дека...

Попови во оставка

0
Во школските денови имавме другар што беше голем верник. Ние бевме зелени и цинични гомнари, па секогаш го заебававме. По дипломирањето, тој одлучи уште...

Секуларност без граници

0
Македонската секуларност не познава граници. #црква #МПЦ pic.twitter.com/Fplcg3DdzO — Vera (@xxnya) March 25, 2016