Таг: срцев удар

Најмногу срцеви удари се случуваат во РЕМ-фазата на сонот

0
Најмногу срцеви удари се бележат во утринските часови, особено во последната, тн. РЕМ-фаза на спиењето, според научниците од Харвард. РЕМ-спиењето, т.е. „рапидно мрдање на...

СЗО: Колку повеќе сол толку поголем ризик од мозочен или срцев...

0
78 Кардиоваскуларните болести се причина за 4 смртни случаи од 10 во Европа, што значи дека 10.000 луѓе умираат од овие болести секој ден на...

Качувањето по скали го продолжува животот

0
212 Редовното качување по скали може значително да го продолжи животот бидејќи тоа е поврзано со 24 отсто помал ризик од смрт од која било...

„Жив“ флacтер што санира cpцеви удapи наскоро ќе биде тecтиран на...

0
Замислете фластер составен од милиони живи матични клетки (што значи дека не може да биде отфлен како страно ткиво), со димензии од 3x2 сантиметри,...

И намалувањето на телесната тежина може да биде опасно

0
Лицата кои имаат нестабилен крвен притисок и кај кои осцилира телесната маса, холестеролот и шеќерот, се изложени на поголем ризик од срцеви и мозочни...

Пет неочекувани фактори што можат да доведат до срцев удар

0
Од овие не толку очигледни фактори, годишно настануваат до 1.5 милиони срцеви удари и 500.000 смртни случаи.

ВИДЕО: Страшни сцени во Билбао, полицаец почина од срцев удар

0
Ултрас фановите на Атлетик Билбао и Спартак Москва се судрија низ улиците на шпанскиот град, се вклучи и полицијата, а еден припадник на безбедносните...

Луѓето со оваа крвна група се „поотпорни“ на загаден воздух

0
Типот на крвта може да го намали или зголеми ризикот од срцев удар како резултат на високи нивоа на загаденост на воздухот.

Ивана од „Негатив“ имала срцев удар, за време на гостување во...

0
Ивана Петерс (40) од познатата белградска група „Негатив“ пред десет дена имала срцев удар. Таа гостувала во емисија на радио телевизија Србија, каде по снимањето...

ВИДЕО: Четири сигнали кои предупредуваат на срцев удар

0
Иако многумина мислат поинаку, срцевиот удар ретко се случува „од ведро небо“. Поточно, телото се обидува да не предупреди со денови порано, недели, понекогаш...

Фронтменот на панк групата “The Exploited” доживеа срцев удар на сцена...

0
Вати Бушан, пејачот на легендарната панк група "The Exploited" доживеа срцев удар на сцената за време на концертот во Лисабон на 13-ти февруари. Тој во...

Знаци на срцев удар кои повеќето луѓе не ги знаат

0
Најпознатиот симптом за срцевиот удар, јакиот притисок во градниот кош, ќе ги растревожи повеќето луѓе. Меѓутоа, многу малку луѓе знаат дека третина од пациентите...

Како брзо да препознаете срцев напад

0
Невролозите велат дека ако можат брзо да дојдат до личноста што има срцев напад, тогаш можат тотално да ги сменат ефектите на ударот. Тие велат дека...