Таг: НАТО

НАТО има потреба од 35 до 50 дополнителни армиски бригади за...

0
На НАТО ќе му бидат потребни дополнителни 35 до 50 армиски бригади за да ги исполни новите планови за одбрана од евентуален напад на...

Дали НАТО повторно ќе ја разочара Украина во Вашингтон?

0
Yahoo News/AFP Кога лидерите на НАТО ќе го пречекаат украинскиот претседател Володимир Зеленски на нивниот самит во Вашингтон оваа недела, тие ќе потврдат дека Киев...

Столтенберг се надева дека Украина може да се приклучи на Алијансата...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази надеж дека Украина може да се приклучи на Алијансата во следната деценија. - Силно се надевам дека Украина...

НАТО на самитот во Вашингтон ќе бара стандардизација на артилериската муниција

0
НАТО на самитот во Вашингтон следната недела за првпат ќе побара од земјите-членки построга стандардизација на артилериската муниција за да се олесни нејзината употреба...

Изборите во Франција можат да ги преобликуваат ЕУ и НАТО

0
IPESE Стратешките и економските меѓународни прашања сега зависат од оние кои ќе излезат на француските избори на 7 јули - парламентарни избори што може значително...

„Еурактив“: Можниот влез на екстремната десница во Владата во Париз создава...

0
Меѓу земјите членки на НАТО расте загриженоста за ризикот по сплотеноста на Алијансата и посветеноста на Париз на поддршката на Украина, доколку по вториот...

Членките на НАТО договорија 40 милијарди долари помош за Украина во...

0
Сојузниците на НАТО се согласија да финансираат воена помош за Украина со 40 милијарди евра следната година, изјавија двајца западни дипломати за западни медиуми. Западноевропски...

НАТО испраќа свој специјален пратеник во Украина

0
 Членките на НАТО одлучија да испратат специјален пратеник во Киев, со што ќе го прошират цивилното присуство на западната воена алијанса во Украина, изјави...

Русија со предупредување до НАТО поради американските дронови над Црно Море

0
Русија издаде предупредување дека нејзините сили ќе преземат „мерки за брз одговор“ со цел да се спречат потенцијалните инциденти во воздушниот простор поради се...

Туск: Полска ќе потпише билатерален договор за безбедност со Украина пред...

0
Полска речиси сигурно ќе потпише билатерален договор за безбедност со Украина пред самитот на НАТО во Вашингтон во јули, изјави денеска полскиот премиер Доналд...

Столтенберг: Вашингтон ќе остане цврст сојузник на НАТО

0
Очекувам САД да останат цврст сојузник без оглед на исходот од американските избори, бидејќи во интерес на САД е да останат цврст сојузник што...

Калас: Треба да покажеме дека патот на Украина кон НАТО е...

0
Треба да покажеме дека патот на Украина кон НАТО е неповратен, изјави денеска естонската премиерка Каја Калас на прес-конференција по средбата со генералниот секретар...

Марк Руте е новиот генерален секретар на НАТО

0
НАТО официјално го именува холандскиот премиер во заминување Марк Руте за нов шеф на Алијансата откако амбасадорите од сите 32 земји-членки го одобрија неговото...

Украина очекува „категорична одлука“ од Самитот на НАТО

0
Советникот на украинскиот претседател за надворешнополитички прашања Игор Жовква изјави дека Украина очекува на претстојниот Самит на НАТО да биде донесена категорична одлука. - Мислам...

„ЕЗБ“: Како назначувањето на Руте за генерален секретар на НАТО ќе...

0
НАТО ќе продолжи да биде ангажиран во Западен Балкан дури и откако Холанѓанецот Марк Руте наскоро ќе го наследи Норвежанецот Јенс Столтенберг на функцијата...