Таг: монт еверест

Шерпасот Ками Рита се искачи на Монт Еверест по 29-ти пат

0
Овој викенд, на Монт Еверест беа забележани две рекордни искачувања. Од нив, едното му припаѓа на Шерпасот Ками Рита Шерпа (54), кој по 29-ти...

На првиот човек кој на скии се симна од Монт Еверест...

0
Прочуениот, ако не и легендарен словенечки алпинист Даво Карничар, најпознат по тоа што во 2000 година стана првиот човек на светот што непрекинато скијаше...

Проверете какво е времето на Монт Еверест: Инсталирани највисоките метеоролошки станици...

0
Ве интересира временска прогноза во моментов на Монт Еверест? Сега можете да ја следите во реално време - „Кровот на светот“ доби свои функционални...

Нов рекорд: Има 49 години, а 23 пати се искачил на...

0
Со 23-тото искачување на „кровот на светот“ - Монт Еверест, Ками Рита не само што го собори сопствениот светски рекорд, туку и се доближи до зацртаната...

Монт Еверест – највисоката депонија во светот (ВИДЕО)

0
Алпинистите имаат проблем со Монт Еверест, ама и Монт Еверест има проблем со планинарите. Поточно, со нивното ѓубре. Многу, многу ѓубре. Специјализираниот еко тим од...

Како изгледа искачувањето на последните метри на Монт Еверест, одблизу (HD...

0
Перфектно видео од последните неколку десетина метри (не нé фаќајте за збор) до самиот врв на Монт Еверест. Видеото прекрасно ја доловува убавата, но и онаа...

Алпинистите на Монт Еверест ќе носат GPS уреди

0
Освен што GPS уредите ќе придонесат за безбедноста на планинарите, ќе се спречат и лажните тврдења за освојување на врвот.

На 85 години ќе го освојува Монт Еверест, пак!

0
Непалецот Мин Бахадур Шерчан, кој пред некоја година влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот маж што се искачил на Монт Еверест, сега...

Монт Еверест недопрен во 2015-та, по прв пат од 1974-тата

0
По прв пат во последните 41 години, во 2015-та, ниту еден човек не успеа да стапне на Монт Еверест, највисокиот врв во светот (8848...

Земјотресот во Непал го помести Монт Еверест?

0
Скорешното геолошко истражување покажа дека земјотресот во Непал бил толку силен, што предизвикал врвот Монт Еверест да ја смени насоката. Најголемата планина на светот лежи...

СТРАШНО ВИДЕО Беспомошни оставени на милост и немилост пред лавината на...

0
Во медиумите пристигна видео од моментот во кој лавината, предизвикана од земјотресот во Непал, падна врз базниот алпинистички камп на Монт Еверест. Лавината ја снимил...

Гејмер постави светски рекорд играјќи Far Cry 4 на Монт Еверест

0
  За повеќето луѓе играњето игри е само хоби и најчесто се ограничува до кликање на Candy Crush во автобусот на пат кон дома. 23-годишниот...

Хорор на Монт Еверест – Врвот крие над 200 мртви тела!...

0
Монт Еверест е највисокиот врв на планетата (8,848 метри) и е петтата најодалечена точка од центарот на Земјата. Така, не е ни чудно што...

Трагичен викенд на Монт Еверест

0
Изминатиов викенд беше првиот со погодни временски услови од сезоната на искачување на Хималаите. Бројни експедиции тргнале кон највисокиот врв на светот, Монт Еверест,...

Авантурист започнува нов лов по Јети

0
Авантурист кој го освоил Монт Еверест пред три години вели дека сега трага по Јети... Или барем остатоците на Јети. Пред неколку...