Таг: Мајкрософт

Како едно погрешно ажурирање ги сруши компјутерите низ светот?

0
Погрешен кернел драјвер испратен од CrowdStrike на компјутерите ширум светот креираше серија на рестартирања поради што со проблеми се соочија авиосообраќајот, болници, банки, како...

Глобалениот компјутерски мрак е предизвикан од ажурирање на софтвер за интернет...

0
Софтверско ажурирање од компанијата за интеренет безбедност Crowdstrike го поремети глобалниот компјутерски систем денеска, пишува Wired. Банки, аеродроми, ТВ станици, хотели и безброј други бизниси...

Како да го решите проблемот предизвикан од CrowdStrike и Мајкрософт на...

0
Софтверската комапнија CrowdStrike, чие ажурирање на антивирусниот софтвер предизвика технички проблеми ширум светот, објави ново ажурирање што треба да ги врати во ред системите. „За...

Microsoft сепак се откажа од „фаќање скриншот“ од вашиот екран на...

0
Кога компанијата Microsfot го најави нивниот продукт Recall, имаа намера да креираат совршена алатка базирана на вештачка интелигенција за меморирање на се што работите....

Благодарение на вештачката интелигенција (ВИ) сега Мона Лиза може да рапува...

0
„Мајкрософт“ ја претстави новата технологија со вештачка интелигенција наречена „ВАСА-1“, што може да сними фотографија и аудиоисечок и да ги комбинира во реалистична видеоснимка. За...

Подводните авантури на Мајкрософт

0
Кога лаптопот или смартфонот ќе ти се загрее, тоа значи дека е натоварен со тешки процеси и мноштво податоци. Но, тоа не значи дека...

Мајкрософт го претстави најмоќниот лаптоп на планетата

0
Кон крајот на јули Мајкрософт на своите корисници им понуди бесплатна надградба на новиот Windows 10 оперативен систем. Вчера во Њујорк на Windows 10 конференцијата претстави неколку...

За 10 години нема да постојат пенкала?

0
Технологијата веќе го заменува мноштво од предмети во секојдневниот живот на луѓето - телефоните покажуваат колку е часот, со нив можеме да сметаме и...

Празник за IT популацијата: 150 БЕСПЛАТНИ книги и море од знаење...

0
Не е прв пат, а се надеваме не е ни последен. Мајкрософтовиот MSDN блог објави еден куп бесплатни електронски книги што покриваат речиси се...

Мајкрософт со нова реклама за Интернет експлорер (видео)

0
Мајкрософт се обидува повторно да го изгради брендот на Интернет експлорер, со реклама која ве потсетува на детството и буди носталгија за тоа време....

Супер таен форензички софтвер достапен за јавноста

0
Признајте дека барем еднаш во животот сте фантазирале дека сте на местото на форензичарите од CSI сериите кои користат супер јака технологија за да...

Доколку Microsoft владееше со светот

0
Во деведесеттите постоеше реална шанса Мајкрософт да завладее со светот и да започне со производство на сè! Од денешна перспектива, опасноста е повеќе...