Таг: Иран

Иран обвинува: САД не се искрени, не сакаат прекин на огнот...

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот...

Техеран: Стотици илјади луѓе се простуваат од претседателот Раиси

0
Стотици илјади луѓе се собраа во центарот на Техеран денеска за да му оддадат последна почит на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во...

Хамнеи прогласи петдневна жалост во Иран поради смртта на Раиси кој...

0
Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска прогласи петдневна национална жалост поради смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси кој загина во хеликоптерска несреќа. Хамнеи...

Канани: Во иранската нуклеарна доктрина нема место за нуклеарно оружје

0
За нуклеарното оружје нема место во иранската нуклеарна доктрина, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи, неколку дена откако командант на Револуционерната гарда предупреди...

Иранска фабрика штанца по 2.000 американски знамиња месечно, за пoтпaла (ФОТКИ)

0
Бизнисот и онака добро ѝ оди на најголемата фабрика за производство на знамиња во Иран, но посебно цвета во последниот период, откако по yбиcтвото...