Таг: Европа

СЗО: Голем број Европејци умираат поради ултра-обработена храна, тутун и алкохол

0
309 Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), 2,7 милиони луѓе годишно умираат низ Европа од ултра-обработена храна (UPF), алкохол, тутун и фосилни горива. Експертите велат...

Европејците стануваат посиромашни

0
WSJ Просечна држава во ЕУ е посиромашна по глава на жител од секоја американска држава освен Ајдахо и Мисисипи, според извештајот овој месец на „Европскиот...

Нов извештај на СМО: Температурите во Европа растат двојно побрзо од...

0
Женева, 3 ноември 2022 (МИА) – Температурите во Европа се зголемени повеќе од двапати од глобалниот просек во изминатите 30 години, покажа нов извештај. Зголемувањето...

Фон дер Лајен и Бајден ќе претстават „ново поглавје во меѓусебното...

0
Претседателката на Европската комисија - Урсула фон дер Лајен, оцени дека со денешното присуство на лидерите на ЕУ, САД, Велика Британија и Канада, Брисел...

Столтенберг со критики за обидите за зајакнување на европската одбрана и...

0
Вашингтон, 6 октомври 2021 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа во Вашингтон ги критикуваше земјите што сакаат да ја зајакнат европската...

Драгаш: Не е проблемот во тоа што Бугарија ја условува Македонија,...

0
„Ѕвечкајќи со своето вето, Бугарија само ја користи својата позиција на ЕУ членка за да постигне дел од своите интереси во надворешната политика, исто...

Јуpoва: Се покажа дека Европа е „мopбидно завиcна“ од мeдицинcка опpeма...

0
Потпретседателката на Европската комисија за пpaвда - Вера Јурова, пpeдупреди на „мopбидната завиcнocт“ на Европа од Кинa и Индија околу снабдувањето со лeкoви и медицинcка...

Далај Лама: Ако мигpaнтите останат, Европа може да стане „муcлимaнcка“ или...

0
Европа треба да е на Европејците, но може да стане „муcлимaнcка“ или „африканска“ ако мигpaнтите не бидат вратени дома во родните земји, вели во интервју...

Европскиот парламент ја прогласи Русија за основен извор на дезинформации во...

0
На денешното заседавање Европскиот парламент ја одобри нацрт-резолуцијата во која Русија се нарекува „основен извор на дезинформации во Европа“. Истата содржи и предлог да се...

100 години џез во Европа

0
Пред 100 години, во залезот на Првата светска војна, група американски војници ја нападнаа Европа - ама не со оружје и експлозиви, туку со свинг ритамот на саксофоните, тапаните и трубите.

Како ќе изгледа ѕидот на Трамп (со Мексико) ако го поставиме...

0
„Додека да го завршиме тој ѕид, ние ќе бидеме тие што ќе сакаме да се прекачиме во Мексико“ - Бил Бур.

Македонија во топ 10, но по најниски плати

0
Нашата држава е меѓу десетте во Европа со најниски плати, покажало истражување на украински аналитички центар. Најниски плати се земаат во Украина, кадешто просекот изнесува...

Романија – од сиромашна држава до растечка економија

0
Порано Романија беше една од најсиромашните земји во Европа, но денес државата воопшто нема проблем со економскиот раст и невработеноста. Европската држава оваа година ќе ја...

Првата жирафа во Европа ја викале „камилеопард“

0
По успешниот поход во Египет, Цезар се вратил со едно тогаш многу чудно животно, кое денес го знаеме како жирафа.