Таг: Европска унија (ЕУ)

ЕУ ќе добие болен одговор од Москва за земањето приходи од...

0
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека обидите на Западот да ги земе приходите од замрзнатите руски средства се...

Орбан: Неприфатлива и срамна е одлуката на Европскиот суд на правдата...

0
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека денешната одлука на Европскиот суд на правдата да ја казни Унгарија во износ од 200 милиони евра и...

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра...

0
Европскиот суд на правдата и нареди на Унгарија да плати казна од 200 милиони евра и уште еден милион евра дневно доцнење поради непочитување...

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и...

0
Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на...

Колку заработуваат пратениците во ЕП

0
Сите пратеници во Европскиот парламент имаат иста плата и според податоците од 2023 година таа изнесувала 10.075 евра бруто или 7.854 евра нето по...

Писонеро: Украина и Молдавија ги исполнија условите за старт на преговорите...

0
Европската комисија донесе одлука да ги извести земјите членки на ЕУ дека Украина и Молдавија ги презедоа сите неопходни чекори за отпочнување на преговорите...

Макрон предупредува дека ЕУ може да биде „блокирана“ од големо присуство...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди дека ЕУ ризикува да биде блокирана од големо екстремно десничарско присуство во Европскиот парламент по изборите оваа недела. „Ако Франција...

Сите очекуваат ЕУ по неделните избори да сврти радикално надесно. Што...

0
Хина/ДПА Според анкетите на јавното мислење, екстремната десница ќе постигне значителен успех на изборите за Европскиот парламент, па така ќе расте влијанието на поранешните маргинални...

Германија предводи бунт против предложениот закон за надворешно влијание на ЕУ

0
Во пресрет на европските избори членки на ЕУ предводени од Германија се спротивставија на предложениот закон што треба да донесе поголема транспарентност на финансирањето...

Белгија размислува за активирање на „нуклеарната опција“ против Унгарија

0
Белгиската министерка за надворешни работи Хаџа Лабиб, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, најави дека актуелното Претседателство со Унијата планира да ги повика...

Не треба да се даваат конкретни датуми за членството во ЕУ,...

0
Шпицен кандидатот на европските социјалисти за претстојните европски избори, Николас Шмит, говорејќи за очекувањата на државите од Западен Балкан да станат членки на ЕУ...

Берлин: Украина ги исполнува условите да преговара за пристапување во ЕУ

0
Германската влада соопшти дека Украина ги исполнила условите за реформи неопходни за започнување на дискусии за пристапување во Европската унија, јави ДПА. -Според германската влада,...

Министрите на ЕУ не се договорија Украина да користи западно оружје...

0
Министрите за одбрана на Европска Унија денеска не постигнаа консензус за да ѝ се дозволи на Украина да користи западно оружје за напади врз...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

0
Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа...

Италијанската партија „Лига“ ќе бара промена на законот за да се...

0
Италијанската крајнодесничарска партија Лига денеска најави дека ќе бара промена на законот за да се отстранат знамињата на Европската унија од зградите на државните...