Таг: Доналд Трамп

Нови правила за првата претседателска дебата меѓу Бајден и Трамп

0
Првата претседателска дебата меѓу двајца кандидати за претседател на САД, актуелниот шеф на државата Џозеф Бајден и неговиот претходник Доналд Трамп, ќе се одржи...

Бајден го повика Трамп на ТВ дуел

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека нема да учествува на долгогодишната традиција за три есенски изборни соочувања со противкандидатот на претседателските избори организирани...

Столтенберг: САД ќе останат верен сојузник во НАТО без оглед на...

0
 Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека очекува САД да останат „силен и лојален“ сојузник на останатите земји од Алијансата без оглед...

Трамп: Сакам кај нас да доаѓаат имигранти од „фините“ земји, а...

0
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, за време на донаторска вечер викендов во Палм бич, Флорида, им кажал на поддржувачите и финансиерите на неговата кампања...

Нов бизнис на Трамп, сега продава примероци од Библијата

0
Поранешниот американски претседател, републиканецот Доналд Трамп денеска изјави дека почнува платено партнерство со ѕвезда од кантри музиката за да понуди примероци од Библијата на...

Трамп: Ако победам, ќе го депортирам принцот Хари доколку лажел на...

0
Поранешниот американски претседател и републикански кандидат за позицијата на изборите во ноември, во интервју за презентерот на телевизијата Џи-Би Њуз (GB News), Најџел Фараж,...

Трамп: Путин „веројатно“ е вмешан во смртта на Алексеј Навални

0
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека рускиот лидер Владимир Путин „веројатно“ бил вмешан во смртта на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој почина минатиот...

Блумберг: Компанија блиска до зетот на Трамп ќе гради луксузен комплекс...

0
Компанијата на Џаред Кушнер, зет на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, планира местото каде што се наоѓа зградата на Генералштабот во Белград, уништена во...

Чута: Владата на Србија го подарува бомбардираниот Генералштаб во Белград на...

0
Александар Јовановиќ Чута од српската политичка организација „Еколошко востание“ денеска соопшти дека Горан Весиќ во име на Владата на Србија потпишал меморандум со кој...

Хур го бранеше извештајот за „лошата меморија“ на Бајден пред комисијата...

0
Американскиот специјален советник Роберт Хур денеска беше сослушан пред Комитетот за правосудство на Претставничкиот дом, кој е еден од комисиите што спроведуваат истрага за...

Хабек: Не го прогласувајте Трамп за победник предвреме

0
Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек повика на претпазливост кога се даваат предвидувања за исходот од претседателските избори во САД. - Не треба да направиме грешка и...

Трамп на средба со Маск побарал тој да стане негов главен...

0
Доналд Трамп кој се соочува со финансиски проблеми за својата долготрајна и скапа изборна кампања, итно имал потреба од готовина и затоа во неделата...

Врховен суд на САД: Трамп не може да биде отстранет од...

0
Отстранувањето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп од републиканските прелиминарни претседателски избори во американската сојузна држава Колорадо не е легално, одлучи денеска Врховниот суд,...

РСЕ: Велешките „деца на Трамп“ повторно активни

0
26 февруари 2024 „Made in Veles“: Трамп картички со „милиони“ (Радио Слободна Европа) Ен Братон од САД мислела дека нашла инвестиција во која ќе вложи шест илјади...

Трамп: Го направив НАТО силен

0
Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп на неговата социјална мрежа „Трут сошл“ (Truth Socia) напиша дека за неговиот мандат „Го направив НАТО силно“. Неговата објава...