Таг: дете

Одговорно родителство за детето да не израсне во нарцис

0
Родителството, во смисла на воспитувањето емоционално стабилни деца, може да биде напорно, се согласуваат стручњаците. Родителите честопати се под стрес поради своите грешки, но...

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

0
Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со комбинација на неколку гени од двајцата родители. На пример, има најмалку 700...

Храната може доживотно да го обликува детскиот мозок, за правилен развој...

0
Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на развитокот на врските во нивниот мозок, објави списанието „Педијатрикс“ (Pediatrics). Насоките на Американската...

Магнетна резонанција покажува што се случува кога мајката го бакнува своето...

0
Кога следниот пат некој ќе ви каже дека децата не треба многу да се галат, понудете му научен доказ колку е важна нежноста за...

Детето е онакво каков што е бракот меѓу двајцата родители

0
Академикот Владе Јеротиќ е еден од најголемите мислители на 21 век во Србија, но и на Балканот. Неговите предавања секогаш биле следени со големо...

Мајка со неверојатни рефлекси: Погледнете како го спаси детето (ВИДЕО)

0
Снимката од безбедносната камера во компаниска зграда во Колумбија за кратко стана вирална на интернет, а во главна улога е одличната реакција на една мајка која...

Директор на авиокомпанија оствари бизнис средба со 10-годишно дете

0
Десетгодишниот Алекс Жакот доби покана и оствари состанок со Алан Џојс - директорот на австралиската авиокомпанија Qantas. Поканата следуваше откако малиот Жакот му испрати...

Посладок фудбалски навивач немате видено (ВИДЕО)

0
На малово не му требаат ни пиво ни другари. Одлично се забавува и вака.

Татко на неделата: Не се секирај, сине, нема да нé фати...

0
Ви се гледа некоја драма/трилер што ќе ве држи во неизвесност и ќе ви прошета по емоциите? Не мора да барате филм, еве ви...

Не ги испуштајте од вид: На дете му требаат три секунди...

0
И после некој ќе рече лесно било да си мајка... Да, лесно е, ако се движиш со брзина на светлината и имаш 4 пара очи,...

Возило удрило во 8-годишно дете

0
На 21.08.2018 година во 22.30 часот на крстосницата од ул. „Славеј Планина“, ул.„362“, ул. „Македонско Косовска бригада“ и ул. „Џон Кенеди“ во Скопје, патничко...

Три деца со доцна откриен дијабетес, едно се бори за живот

0
14-годишно девојче од Охрид се бори за својот живот на КАРИЛ откако паднала во коматозна состојба поради неоткриен дијабетес. Девојчето е приклучено на апарати за...

Татко од Белград притворен зашто му удрил заушка на бесниот син

0
Според српски Информер, татко од општина Звездара во Белград завршил зад решетки откако му удрил „воспитна“ на 11-годишниот син. Човекот пред 4 дена се вратил...

Германски војник му помага на дете да помине преку Берлинскиот ѕид...

0
На фотографијата гледате војник од Источна Германија како му помага на мало момче да го помине новопоставениот Берлински ѕид на истиот ден кога беше...

Што сѐ можеш да најдеш по џебовите на дете од претшколска...

0
Мајката на детенце од претшколска возраст имала навика постојано да ги проверува џебовите на своето дете, а потоа „малите богатства“ што ги наоѓала ги...