Таг: ChatGPT-4

ChatGPT-4о на сцена: Побрз, подобар, „позборлест“ и „пофлертувачки“ од GPT-4 (ВИДЕО)

0
Компанијата „Опен-АИ“ ја претстави најновата надградба на својата технологија на којашто се заснова чет-ботот со вештачка интелигенција, „Чет-ГПТ“. Новата технологија се нарекува „ГПТ-4о“ и ќе...

ChatGPT отсега ќе може и да ги памти разговорите

0
„Чет-ГПТ“ добива нова можност за запомнување, што значи дека ќе може „да се потсети“ на претходните разговори, а со тоа, идните виртуелни разговори ќе...

„Опен-АИ” веќе не забранува употреба на технологијата за воени цели

0
Американската компанија „Опен-АИ“ ја промени политиката за експлицитна забрана за употреба на нејзината технологија со вештачката интелигенција за „воени и армиски“ цели. Делот за забраната...

Одлука од која ќе зависи иднината: New York Times ги тужи...

0
Издаваштвото на весникот „ЊујоркТајмс“ денеска поднесе тужба против Мајкрософт и ОпенАИ за наводна повреда на авторските права на една од најстарите и најголеми медиумски...

Г7 загрижени за вештачката интелигенција, во Хирошима ќе разговараат за меѓународни...

0
Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска најави дека лидерите на земјите од Г7 на состанокот во мај во Хирошима ќе разговараат и за системот за вештачка интелигенција...

Го создадоа Chat-GPT, сега најавуваат и суперинтелигенција

0
Индекс.хр. Сем Алтман, директорот на американската компанија „Опен-АИ“, што стои зад развојот на големиот јазичен модел Чет-ГПТ, неговиот наследник ГПТ-4 и моделот за правење слики...