САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка нуклеарна енергија бидејќи технолошкиот пристап поддржан од државата и големото финансирање му даваат предност на Пекинг, се вели во извештајот објавен денеска.

-Кина има 27 нуклеарни реактори во изградба со просечно време на изградба од околу седум години, многу побрзо од другите земји, според студијата на независниот истражувачки институт со седиште во Вашингтон, Фондацијата за информатичка технологија и иновации.

САД имаат најголем број нуклеарни централи во светот, а администрацијата на претседателот Џо Бајден смета дека овој извор на електрична енергија речиси без емисија е клучен за борбата против климатските промени.

Откако две големи електрани во државата Џорџија се вклучија на интернет во 2023 и 2024 година, милијарди долари над буџетот и со години одложување, изградбата на нуклеарни реактори во САД престана. Минатата година беше откажана изградбата на високотехнолошка електрана.

Прочитајте и:  Две анкети покажаа дека Трамп ќе ја победи Харис на изборите

Кинеските државни банки можат да понудат поповолни заеми од оние што се достапни во западните економии. Кинеската нуклеарна индустрија има корист од одржлива владина поддршка и стратегии за локализација што и овозможија да доминира во секторите како што се обновливите извори на енергија и електричните возила.

Првиот светски таканаречен четврта генерација на високотемпературен реактор со ладење со гас во заливот Шидао беше ставен на интернет минатиот декември. Кинеската асоцијација за нуклеарна енергија тврди дека проектот вклучувал развој на повеќе од 2.200 парчиња опрема што се први од ваков вид во светот, со вкупна стапка на локализација на домашно произведените материјали од 93,4 проценти.

Поддржувачите на реактори со висока технологија велат дека тие се побезбедни и поефикасни од сегашните. Критичарите велат дека некои нови реактори доведуваат до ширење на нуклеарното оружје и материјални ризици.

- Реклама -