Home 365 Денес Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат држава од која ќе можат да не нападнат уште посилно

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат држава од која ќе можат да не нападнат уште посилно

0
Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат држава од која ќе можат да не нападнат уште посилно

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија светските агенции, повикувајќи се на соопштение на Владата.

„Нема да им дозволиме да создадат држава на теророт од која ќе можат да не нападнат уште повеќе“, нагласи Нетанјаху.

„Никој нема да не спречи, Израел, да го искористиме нашето основно право да се заштитуваме – ниту Генералното собрание на ОН, ниту која било друга организација“, додаде Нетанјаху.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here