Таг: Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху: Подготвени сме за многу силна акција на север, на овој...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел е подготвен за силна акција на северната граница со Либан. - Кој мисли дека може да нè...

САД: Републиканците усвоија предлог-закон за санкционирање на МКС поради барањето за...

0
Претставничкиот дом на САД усвои Предлог-закон за санкционирање на Меѓународниот кривичен суд (МКС) како одговор на барањето на главниот обвинител на МКС да издаде...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад на шаторскиот камп во градот Рафа, при што загинаа најмалку 45 луѓе. Израелските одбранбени сили (ИДФ)...

Унгарија: Барањето на МКС за апсење на Нетанјаху е неприфатливо

0
Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за налог за апсење на израелскиот...

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на...

0
Главната обвинителка на Израел, Гали Бахарав-Мијара и државниот обвинител Амит Ајсман денеска оценија дека барањето на главниот обвинител на Меѓународниот суд за крв, Карим...

Меѓународниот кривичен суд бара апсење на Нетанјаху и на лидерот на...

0
Меѓународниот кривичен суд бара налози за апсење на израелскиот прмеиер Бенјамин Нетанјаху и на лидерот на Хамас Јахја Синвар под обвинение за воени злосторства...

Галант контра Нетанјаху: Нема да прифатам Израел да ја контролира Газа...

0
Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека нема да прифати Израел да преземе воена или цивилна контрола врз палестинската територија на Појасот...

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во...

0
Еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Израел дека голем напад врз милионскиот палестински град Рафа, каде бегалците се засолниле од израелскиот...

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија...

Лапид: Владата на Нетанјаху е егзистенцијална закана за Израел

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговата влада „станаа егзистенцијална закана за Израел“, изјави денеска лидерот на опозицијата Јаир Лапид, обвинувајќи ги за уништувањето на...

Нетанјаху: Убиството на хуманитарците беше ненамерно, тоа е трагичен инцидент

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го нарече „трагичен инцидент“ убиството на седумте членови на хуманитарната организација „Светска централна кујна“, странски државјани убиени во напад...

Нетанјаху повика Кнесетот да усвои закон кој дозволува затворање на странски...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го повика Кнесетот на вечерашната седница да го усвои таканаречениот закон „Ал Џезира“, со кој неговата влада ќе добие...

Израел: Нетанјаху вечерва ќе биде опериран и накратко ќе ја напушти...

0
Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху ќе биде опериран денеска од хернија што ја открија лекарите при рутинска проверка, соопштија од неговиот кабинет. Операцијата ќе...

Нетанјаху: Хамас треба да разбере дека Израел нема да потклекне под...

0
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека откажувањето на овонеделната планирана посета на Вашингтон од страна на високи израелски функционери е порака до...

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на израелска делегација на Белата куќа, а како причина се наведува дека САД се откажаа од заканата...