Таг: Палестина

Шпанија: Палестина и Косово не се исто

0
Министерството за надворешни работи на Шпанија денеска соопшти дека Косово и Палестина се различни случаи и затоа Шпанија не го менува ставот по прашањето...

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

0
Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање на палестинска држава, јавија британските медиуми. Ирска, Шпанија и Норвешка денеска официјално ја признаа палестинската држава, откако...

МНР на Израел го обвини шпанскиот премиер за „соучесништво во повиците...

0
Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац денеска го обвини шпанскиот премиер Педро Санчез дека е „соучесник во повиците за геноцид врз еврејскиот народ“,...

Бајден: Палестинската држава треба да се постигне преку преговори

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден смета дека палестинската држава треба да се постигне со преговори, а не со еднострано признавање, соопшти денеска Белата куќа. Соопштението беше...

Сежурне: Се уште не се исполнети условите за Франција официјално да...

0
Условите за официјално признавање на Палестина како држава се уште не се исполнети, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи, Стефан Сежурне, откако Норвешка,...

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина

0
Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која беше прогласена од палестинското раководство во егзил пред повеќе од 35 години,...

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија...

Борел: Шпанија, Ирска и Словенија со план симболично да ја признаат...

0
Шпанија, Ирска и Словенија планираат симболично да ја признаат палестинската држава на 21 мај, изјави денеска шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел. Тој...

Санчез: Признавањето на палестинската држава е геополитички интерес на Европа

0
Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека признавањето на палестинската држава „е во геополитички интерес на Европа“. -Меѓународната заедница нема да може да и помогне...

Шпанија, Ирска, Малта и Словенија најавија признавање на палестинска држава

0
Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека се договорил со лидерите на Ирска, Малта и Словенија да ги направат првите чекори кон признавање на...

Израел објави експропријација на 800 хектари земјиште на окупираниот Западен Брег

0
Израел денеска објави експропријација на 800 хектари земјиште во окупираниот Западен Брег. Израелскиот министер за финансии Безалел Смотрич ја прогласи областа северно од долината...

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските...

0
Министерот за надворешни работи на палестинската самоуправа, Ријад ал Малики соопшти дека верува оти Хамас разбира зошто не треба да биде дел од новата...

Израелскиот Кнесет одлучи да не ја признава палестинската држава

0
Израелскиот парламент (Кнесет) денеска одлучи да не го признае формирањето палестинска држава. За одлуката гласаа 99 пратеници, додека против беа деветмина, пренесува „Ерусалим Пост“. „Израел...

Израелски министер: Идејата за иселување на Палестинците е нереална

0
Министерот Мики Зохар од владата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху смета деке не е реално Палестинците од Газа да бидат раселени во други земји,...

Германската полиција ја претресе катедралата во Келн по предупредување за можен...

0
Германската полиција соопшти дека синоќа извршила претрес во катедралата во Келн по предупредување за закана од напад на новогодишната ноќ. Весникот „Билд“ пишува дека безбедносните...