Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјави денеска, говорејќи за руските напади врз Харков, дека зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети.

По руските бомбардирања на Харков и Љуботин во регионот Харков, кои резултираа со жртви и уништување, Кулеба ја нагласи потребата од дополнителни ракети за противвоздушна одбрана „Патриот“.

Тој изјави дека руските напади треба да ги потсетат сите во светот дека на Украина се уште итно и требаат седум системи Патриот. Германија веќе се обврза да обезбеди еден.

-Но, добивањето уште шест што е можно поскоро останува клучно не само за опстанокот на Украина, туку и за мирот во Европа, напиша Кулеба на платформата „Х“.

Прочитајте и:  Дуда: Русија е затвор на нациите, етничките малцинства да се отцепат од Москва и да формираат свои држави

Тој исто така рече дека секој ден на доцнење и дебата чини животи и го приближува потенцијалот за поширока војна во Европа.

-Нема именување и срам, но уште еднаш ги повикувам земјите кои имаат патриоти да ги забрзаат своите одлуки и да ги обезбедат овие системи на Украина. Верувам дека седумте системи Патриот не се висока цена за долгорочен мир во Европа, рече Кулеба.

- Реклама -