Таг: Дмитро Кулеба

Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

0
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјави денеска, говорејќи за руските напади врз Харков, дека зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети. По...

Блинкен и Кулеба седнаа на пица во Киев: „Како познавач на...

0
Министрите за надворешни работи на САД и Украина, Ентони Блинкен и Дмитро Кулеба денеска ручаа во Киев во пицерија на воени ветерани од војната...

Кулеба: Северна Македонија е добар пријател на Украина, направи многу да...

0
Северна Македонија е добар пријател на Украина и направи многу за да ни помогне, рече украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, одговарајќи на...

Кулеба до Западот: Дајте ни ги проклетите „Патриоти“

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги повика западните земји да и обезбедат на Украина противвоздушни одбранбени системи „Патриот“ бидејќи, како што...

Кулеба: Во јули очекуваме „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во...

0
Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Киев очекува „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО на самитот на Алијансата во...

Кулеба: Ако сака да го обнови мирот, Европа мора да го...

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба порача денеска дека Европа „ако сака да го oбнови мирот“, мора да го зголеми производството на оружје...

Кулеба – Борел: На Европа и на светот им е потребна...

0
Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска, по повод втората годишнина од...

Кулеба ја пофали необичната тактика на Шолц со Орбан на самитот...

0
Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, ја пофали необичната интервенција на германскиот канцелар Олаф Шолц на самитот на ЕУ оваа недела, со потегот што...

Кулеба: Ако ЕУ неделава не отвори преговори со Украина тоа ќе...

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги предупреди лидерите на Европската Унија дека ако не успеат да се согласат да ги отворат...

Османи во Киев: Инспириран од вашата издржливост, уверен сум дека Украина...

0
Украина и заштитата на украинскиот народ како приоритет на ОБСЕ, конкретните активности кои ОБСЕ Програмата за поддршка на Украина ги презема на терен, состојбата...

Кулеба за прекинот на американската помош: Toa беше изолиран инцидент, САД...

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба рече дека верува оти прекинот на американската помош за Украина, откако Конгресот не ја вклучи во привремен...

Борел предложи Украина во 2024 да добие до пет милијарди евра...

0
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, денеска соопшти дека предложил Украина да добие до пет милијарди евра следната...

Кулеба: Убиството на Пригожин покажува зошто се невозможни преговори со Путин

0
Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба, на заедничката прес-конференција со француската министерка за надворешни работи Катрин Колона во Париз, изјави дека се невозможни преговори...

Кулеба: Никогаш нема да ги видиме Зеленски и Путин седнати на...

0
Преговорите со Москва се можни само доколку Русија ги повлече своите војници од Украина, но тие нема да се одржат со учество на Путин,...

Кулеба: Украина „психолошки“ е членка на НАТО

0
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изрази задоволство од резултатите од неодамнешниот самит на НАТО во Вилнус и рече дека неговата земја „психолошки...