„Економист“: За првпат од почетокот на инвазијата Русија е на пат да ја добие војната во Украина

Економист

За прв пат откако изврши вооружена агресија врз Украина на 24 февруари 2022 година, се добива впечаток дека Русија може да победи во оваа војна, пишува лондонски „Економист“.

Рускиот претседател Владимир Путин ја стави земјата на воена основа и ја консолидираше својата моќ, тој набавува воени средства во странство и го поттикнува глобалниот југ да се сврти против Америка, и што е најважно, тој го поткопува верувањето на Западот дека Украина може и мора да излезе од војната како успешна европска демократија, пишува британскиот весник.

Причината зошто победата на Путин е можна, се вели, е тоа што ќе се постигне врз основа на издржливост, а не на територијални придобивки, бидејќи ниту една армија не е во позиција да ја избрка другата од земјата што моментално ја контролира.

„Економист“ оценува дека украинската контраофанзива е заглавена и дека Русија може да поднесе губење над 900 луѓе дневно во битката за заземање на Авдијевка, град во регионот на Донбас и заклучува дека оваа војна е одбранбена и може да трае многу години.

Во овие околности, според британскиот весник, доколку Украина се повлече, политичките несогласувања во Киев ќе станат погласни, но и мислењата на Западот, според кои испраќањето пари и оружје во Украина е само трошок.

Во 2024 година, Русија ќе биде во посилна позиција да води војна, бидејќи ќе има повеќе беспилотни летала и артилериски гранати, и затоа што нејзината војска има развиено успешна тактика за електронско војување против одредени видови на украинско оружје и затоа што може да поднесе ужасни жртви меѓу својот народ.

„Економист“ потсетува дека Москва набавила беспилотни летала од Иран и гранати од Северна Кореја и дека Путин работел да го убеди најголемиот дел од глобалниот југ да не се меша премногу во она што се случува со Украина.

Исто така, се наведува дека Турција и Казахстан станаа канали за снабдување со стоки на руската воена машинерија и дека границата на цената на руската нафта што ја наметнаа западните земји е речиси целосно заобиколена.

Според оценката на британскиот весник, Путин победува затоа што ја зацврстил својата позиција и дома.

Тој сега им порачува на Русите дека оваа војна е нивна борба за опстанок против Западот, а обичните граѓани веќе се навикнаа на воената состојба, додека елитата го искористи овој момент за да заработи повеќе, пишува „Економист“, наведувајќи дека Русија може да си дозволи да плаќа доживотни пензии на семејствата на загинатите војници.

Прочитајте и:  Сијарто: Заканите од ЕУ и сите провоени политичари нема да ја запрат унгарската мировна мисија за Украина

Во такви околности, расположението во Киев се затемнува со нови политички поделби и борби за влијание, а на Запад, иако владите инсистираат дека се посветени да ѝ помогнат на Украина како и секогаш, анкетите ширум светот покажуваат дека многумина се сомневаат во тоа.

Како пример, „Економист“ ја наведува борбата на администрацијата на Бајден да го натера Конгресот да одобри средства во вредност од над 60 милијарди долари за Киев, како и можноста во случај Доналд Трамп да биде избран за претседател, кој ветил мир на краток рок, САД можат одеднаш да престанат со снабдување со оружје целосно.

Според оценката на британскиот весник, Европа треба да се подготви за таква можност, дека американската помош ќе забави, кој и да биде во Белата куќа во наредниот период.

„Економист“ наведува дека до 2025 година, притисокот од водењето војна може да има негативни последици за Путин и дека Русите би можеле да почнат да негодуваат на присилната мобилизација, инфлацијата и пренасочувањето на социјалните бенефиции кон армијата, но дека тактиката на чекање на неговиот режим да падне нема смисла.

Европа мора да го гледа Путин како главна долгорочна закана за нејзината безбедност, а нејзиното одбранбено планирање треба да биде дизајнирано да не ѝ покаже на Русија дека има слабости на нејзиното источно крило, особено ако се сомнева во подготвеноста на можниот иден претседател на САД, Трамп, да влезе во потенцијална војна во случај да биде нападната некоја од земјите на НАТО алијансата, заклучува британскиот весник.

Тој, исто така, вели дека најдобар начин да се одврати Путин би било Европа да ја покаже својата решителност со тоа што ќе покаже дека е целосно посветена на прогресивна, демократска Украина со изглед на запад, како и продолжување на новите транши од воената помош за Киев, првенствено од САД, со поефективни насочени санкции кои би го оддалечиле рускиот режим од економската елита што го финансира.

МИА

- Реклама -