Таг: Владимир Путин

Столтенберг: Војната во Украина ќе трае се додека Путин не сфати...

0
Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека (рускиот претседател Владимир) Путин очекува да се откажеме. Ова денеска го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс...

Путин: Русија останува глобален трговски партнер и покрај санкциите

0
Претседателот Владимир Путин вели дека Русија останува клучен партнер во светската трговија дури и под зголемените западни санкции. -И покрај сите пречки и како што...

Путин: Русија би употребила нуклеарно оружје во случај на закана, нека...

0
Рускиот претседател Владимир Путин, зборувајќи за ризиците од нуклеарна војна со Украина, вчера предупреди дека Русија може да ги искористи сите расположливи средства за...

Путин не сака нуклеарна војна, Украина ќе победи – вели началникот...

0
Началникот на британскиот Генералштаб, адмирал Тони Радакин, денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не сака директен конфликт со НАТО и нуклеарна војна, оценувајќи...

Русија почна со вежби за употреба на тактичко нуклеарно оружје во...

0
Руската војска денеска соопшти дека во близина на Украина почнала вежби за употреба на тактичко нуклеарно оружје, кои ги наредил претседателот Владимир Путин на...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница е правно утврдена а не политичка...

0
Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград изјави дека геноцидот во Сребреница е правно заснована, а не политичка одлука и дека...

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до врховниот лидер на Иран, ајатолахот Сејед Али Хамнеи, во врска со смртта на иранскиот...

Реакции на Зеленски и Путин за предлогот за прекин на огнот...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин изразија резервираност за предлогот за прекин на огнот во Украина за време на одржувањето на...

Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на...

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека целта на руската офанзива во регионот Харков во Украина е да се создаде тампон зона, но не...

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во...

Путин на Денот на победата предупреди на можноста од глобален судир

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска го обвини Западот дека ризикува глобален конфликт и кажа дека никому нема да му биде дозволено да и се...

Стано: Присуството на ЕУ членки на инаугурацијата на Путин не ја...

0
Учеството на неколку земји членки на ЕУ на еден протоколарен настан како што беше вчерашната инаугурација на новиот мандат на рускиот претседател Владимир Путин...

Кирби: Најлесниот начин за Путин да го избегне оружјето од Западот...

0
Со цел да ги заштити своите војници од влијанието на оружјето произведено од Запад, Русија треба едноставно да ги повлече од територијата на Украина,...

Путин: Русија ќе продолжи да работи на формирање мултиполарен светски поредок

0
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе продолжи да работи со партнерите за формирање мултиполарен светски поредок, како и дека е возможно...

Путин положи заклетва за новиот, петти по ред, претседателски мандат

0
На денешната инаугурација во Кремљ, Владимир Путин положи заклетва за новиот, петти по ред, шестгодишен мандат на чело на Русија, јави Бета. „Се колнам дека...