10 најдобри акробатски голови (видеа)

intro_akrobatski_fudbal.jpg Ги сакате оние моменти кога гледате натпревар, паѓа гол и со воодушевување помислувате "Па, ова не е можно!". Тогаш погледнете како некои од најдобрите фудбалери на светот постигнуваат прекрасни голови од навидум невозможни позиции и тоа, секако, на најневеројатен начин.

10. На три минути пред крајот на натпреварот Barcelona-Valencia во јуни 2001 година Rivaldo дава фантастичен гол откако си ја одби топката од градите.

{youtube}qHBJMTYF_6Y{/youtube}

9. Hernán Crespo дава гол со глава во ноември 2002 година, за 2:0 на пријателскиот натпревар Аргентина-Јапонија.
{youtube}lNhwVzKnSzM{/youtube}

8. Акробатски гол на мексиканецот Hugo Sánchez за победа на Real Madrid над Logroñés во сезоната 88/89.
{youtube}tgIB9BmTXaU{/youtube}
7. Силниот удар на французинот Youri Djorkaeff во мај 1997 година на средбата Inter:Roma (3:1)
{youtube}Th5ducOXgtM{/youtube}

6. Јануари 2002 година, FA Cup, Chelsea го победи Norwich City со 4:0. Неверојатниот трет гол беше дело на италијанецот Gianfraco Zola по корнерот во 62та минута.
{youtube}_ohBcFDXrnU{/youtube}

5. Во квалификациите за Euro 2008 Шпанија се сретна со Лихтенштајн. На 6 јуни David Villa даде два гола, од кои едниот со вешта фудбалска акробација.
{youtube}Vl6RJFQhFuk{/youtube}

4. Спектакуларен гол од 22,9 метри на италијанецот Mauro Bressan на средбата Fiorentina-Barcelona во ноември 1999 година.
{youtube}munJX0Ap4pQ{/youtube}

3. Прецизен удар на Marco van Basten за зацврстување на победата на Ajax над Den Bosch (3:1) во ноември 1986 година.
{youtube}szsD-2z3V9g{/youtube}

2. Легендарен скок, легендарен фудбалер. Бразилецот Arthur Antunes Coimbra познат како Zico.
{youtube}XxraPBM-hzQ{/youtube}

1. На младите светот останува – Ronaldinho на 25 ноември 2006 година за сигурна победа на Barcelona над Villareal.