Таг: јапонија

Во Јапонија се шири смртоносна болест која ги напаѓа мускулите, може...

0
788 Од почетокот на годинава во оваа земја се регистрирани 977 случаи на синдром на стрептококен токсичен шок (STSS), што ја надмина минатогодишната бројка од...

Во Јапонија во подем агенциите за давање отказ

0
Давањето отказ преку агенција во име на работникот е сѐ позастапено во Јапонија последниве години. Така вработените ги напуштат компаниите, без да мора лично...

Истражување: За 500 години од сега сите Јапонци би можеле да...

0
Сите Јапонци би можеле да имаат исто презиме за 500 години, доколку на сопружниците во брачна заедница не им се дозволи да имаат различни...

Јапонската Влада се подготвува да изгради засолништа во случај да избие...

0
Јапонската Влада се подготвува да изгради подземни цивилни засолништа направени од челичен армиран бетон со дебелина од 30 сантиметри во случај да избие воен...

Јапонија ќе обезбеди финансиска помош од над 10 милијарди долари за...

0
Во Јапонија се одржува конференција за економска обнова на Украина по руската воена инвазија, на која учествуваат јапонскиот и украинскиот премиер, Фумио Кишида и...

Во Јапонија регистрирани 21 земјотрес со јачина од над 4 степени...

0
Вкупно 21 земјотрес со интензитет од четири или повеќе степени според Рихтеровата скала се регистрирани денеска во централниот дел на Јапонија за нешто повеќе...

Сите 367 патници од авионот на „Џапан Ерлајнс“ се безбедни, петмина...

0
Безбедно се евакуирани сите 379 патници и членови на екипажот од авионот на „Џапан Ерлајнс“ (Japan Airlines), што се запали при слетувањето на аеродромот...

Авион на Japan Airlines се запали на аеродром во Токио

0
Авион на „Џапан Ерлајнс корпорејшн“ (Japan Airlines Co.) се запали денеска на аеродромот Ханеда во Токио, соопшти авиокомпанијата. Пожарникарската служба во Токио информира дека пожарот...

Експертите проценуваат дека земјотресот во Јапонија го поместил тлото за 1,3...

0
Експертите проценуваат дека силниот земјотрес што вчера ја погоди јапонската префектура Ишикава го помести тлото во регионот Ното до 1.3 метри на запад. Јапонската агенција...

Јапонскиот месечев приземјувач „СЛИМ“ ги испрати првите снимки од Месечината

0
Јапонското вселенско летало „СЛИМ“ го направи клучниот чекор кон слетувањето на Месечината, коешто треба да биде прво во историјата на оваа далекуисточна земја. Роботизираниот...

115-годишната Томико Итока стана најстарата личност во Јапонија

0
Томико Итока, 115-годишна жена од Ашија, град во западна Јапонија, стана најстарата личност во таа земја откако неодамна почина 116-годишната жена која претходно ја...

Третина од тинејџерките во Јапонија можеби нема да имаат деца

0
Речиси третина од 18-годишните девојки во Јапонија можеби никогаш нема да имаат деца, објави во средата владиниот институт. Јапонскиот Национален институт за демографски истражувања (IPSS)...

Во Јапонија има повеќе од 92.000 стогодишници – најмногу во последниот...

0
Бројот на јапонски жители постари од 100 години сега изнесува 92.139, што е најголем во последните 53 години, покажуваат статистичките податоци на јапонското Министерство...

Кишида и министрите јадеа риба, свинско и ориз од Фукушима за...

0
Јапонската Влада објави видео од премиерот Фуми Кишида како јаде риба од Фукушима, на промоцијата на производи од областа околу нуклеарната централа која во...

НАТО отвора канцеларија за врски во Јапонија, прва таква во Азија

0
Јапонија е во преговори за отворање канцеларија за врски на НАТО, прва од ваков вид во Азија, изјави денеска министерот за надворешни работи Јошимаса...