Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се сомнева во можноста Израел да постигне „тотална победа“ над палестинскиот Хамас во Појасот Газа, изјави заменик државниот секретар Курт Кембел, пренесоа денеска израелските медиуми.

Иако американските власти апелираа до Израел да помогне во подготовката на јасен план за повоено владеење со Газа, изјавата на Кембел е досега најјасното признание од висок американски функционер дека сегашната воена стратегија на Израел нема да ги даде резултатите што ги бара.

-Во некои аспекти, ние се бориме околу тоа што е теоријата на победата. Понекогаш кога внимателно ги слушаме израелските лидери, тие најмногу зборуваат за идејата за голема победа на бојното поле, целосна победа, рече Кембел на Младинскиот самит на НАТО во Мајами.

Прочитајте и:  ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

-Мислам дека тоа не е веројатно, ниту можно, така што изгледа како ситуациите во кои се најдовме по 9 септември, кога по раселувањето на цивилното население и многу насилство, бунтовите продолжија, рече заменик-државниот секретар на САД.

- Реклама -