Таг: појас Газа

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

0
Истрагата на ОН заклучи дека Израел извршил злосторства против човештвото за време на војната во Газа, вклучително и она за „истребување“, истовремено нагласувајќи дека...

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на...

0
Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување...

0
Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

Иран обвинува: САД не се искрени, не сакаат прекин на огнот...

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот...

Израел тврди дека погодил база на Хамас „скриена“ во училиште на...

0
Израелските одбранбени сили денеска соопштија дека нападнале комплекс на палестинската милитантна група Хамас „скриен во училиште на УНРВА“ во центарот на Појасот Газа. Како што...

Хамнеи: „Бурата Ал Акса“ на Хамас на 7 октомври го стави...

0
Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, денеска изјави дека „Бурата Ал Акса“, како што го нарече нападот на Хамас врз Израел на 7...

Хутите нападнаа шест бродови во Црвеното Море, Арапското Море и Средоземното...

0
Јеменските Хути нападнаа шест бродови во три различни мориња, вклучително и носачот на нафта „Лаакс“ што плови под знамето на Маршалските острови, а е...

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека „духот на Обединетите нации во Газа е мртов“, истовремено повикувајќи го исламскиот свет да реагира по...

Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот...

0
Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, изјави Цачи Ханегби, советник за национална безбедност на премиерот...

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

0
Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање на палестинска држава, јавија британските медиуми. Ирска, Шпанија и Норвешка денеска официјално ја признаа палестинската држава, откако...

Израелски тенкови стигнаа до центарот на Рафа

0
Неколку израелски тенкови денеска стигнаа до центарот на Рафа, изјавија очевидци, три недели по почетокот на копнената операција во тој град во јужниот дел...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад на шаторскиот камп во градот Рафа, при што загинаа најмалку 45 луѓе. Израелските одбранбени сили (ИДФ)...

Престрелка меѓу египетската и израелската војска кај Рафа, убиен еден војник

0
Израелски и египетски војници денеска разменија оган во близина на граничниот премин Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пишува Тајмс оф Израел. Според првичните...

Унгарија: Барањето на МКС за апсење на Нетанјаху е неприфатливо

0
Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за налог за апсење на израелскиот...

Бајден: Палестинската држава треба да се постигне преку преговори

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден смета дека палестинската држава треба да се постигне со преговори, а не со еднострано признавање, соопшти денеска Белата куќа. Соопштението беше...