Тројца кардиолози откриваат кои овошја ги јадат секој ден бидејќи се добри за срцето

„Исхраната е еден од најголемите фактори за срцеви заболувања“, вели еден од водечките светски кардиолози д-р Џо Гелбман, кој истакнува дека околу 80% од срцевите заболувања може да се спречат преку исхраната и навиките на животниот стил.

Д-р Гелбман објаснува дека тајната на придобивките за здравјето на срцето на овошјето лежи во многуте витамини и минерали. Бидејќи различните овошја имаат различни нутритивни профили, јадењето широк спектар на овошја е одличен начин за поддршка на вашето срце. Д-р Дипак Вивек, кардиолог во Орландо Хелт, вели дека сите овошја содржат антиоксиданси, кои се особено корисни за кардиоваскуларното здравје.

Американското здружение за срце препорачува четири порции овошје дневно како дел од здрава, урамнотежена исхрана

„Овошјето е богато со витамини и антиоксиданси кои обезбедуваат кардиоваскуларни придобивки како што се намалување на високиот крвен притисок и намалување на атеросклероза, односно затнати артерии“, објаснува д-р Вивек. Редовното консумирање на храна богата со антиоксиданси не само што помага во одржување на крвниот притисок во нормални граници (што го намалува ризикот од срцеви заболувања), туку научните истражувања покажуваат дека може да го намали ризикот од кардиоваскуларни проблеми (како што се мозочни удари и срцеви удари) кај луѓето кои веќе им се дијагностицирани кардиоваскуларни заболувања.

Омилен плод на кардиолозите

Јадењето разновидно овошје е најдобриот начин да се добијат широк спектар на потребни хранливи материи. Но, ако сакате да почнете да додавате само едно овошје во вашата исхрана, еве што велат кардиолозите.

Бобинки

Д-р Гелбман препорачува бобинки, кои таа ги јаде најчесто. Освен што се вкусни, бобинките се богати со антиоксиданси и растителни влакна. Додека влакната често се сметаат за важни за здравјето на цревата (што е точно), тие се исто така важни за здравјето на срцето. Исхраната богата со растителни влакна помага да се одржуваат ниски холестеролот и крвниот притисок.

Јаболка

„Јаболката содржат полифеноли и флавоноиди, кои имаат важни антиоксидантни својства“, вели д-р Вивек. Тој додава дека јаболката се исто така добар извор на влакна, витамин Ц и калиум – сето тоа го поддржува кардиоваскуларното здравје. Посочува и дека имаат низок гликемиски индекс. Јадењето храна со низок гликемиски индекс помага да се намали ризикот од дијабетес и холестерол, што пак го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Најчесто д-р Вивек јаде јаболко за ужина, цело. Но, сака и да го сече и да го додава во салати. „Често јадам јаболко како ужина пред тренинг, бидејќи ми помага да ја добијам потребната енергија и спречува грчеви во мускулите“, додава тој.

Банани

Д-р Сушант Каир, кардиолог во „Methodist Le Bonheur Healthcare“ во Мемфис, вели дека неговото омилено овошје за здравјето на срцето е бананата. „Бананите се добар извор на диетални влакна, витамин Ц, витамин Б6, калиум, магнезиум и антиоксиданси“, вели тој.

Д-р Каир објаснува дека овие хранливи материи не само што го поддржуваат срцето, туку помагаат и на други начини: „Диеталните влакна го помагаат варењето, витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, а витаминот Б6 е важен за развојот на мозокот и нервниот систем“.

Како што може да се види од советите на кардиолозите, не постои едно овошје кое е подобро од сите други за здравјето на срцето. Најважно е да јадете што најмногу ви се допаѓа. Кога купувате овошје што го сакате, поголема е веројатноста да го јадете наместо да заборавите на него и да го оставите да скапува.

- Реклама -