Таг: Израел во војна

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

0
Истрагата на ОН заклучи дека Израел извршил злосторства против човештвото за време на војната во Газа, вклучително и она за „истребување“, истовремено нагласувајќи дека...

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на...

0
Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување...

0
Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

Иран обвинува: САД не се искрени, не сакаат прекин на огнот...

0
Иранските власти денеска ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот...

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска пристигна во Каиро, од каде ја почна новата турнеја низ Блискиот Исток, ги повика земјите од регионот...

Израел тврди дека погодил база на Хамас „скриена“ во училиште на...

0
Израелските одбранбени сили денеска соопштија дека нападнале комплекс на палестинската милитантна група Хамас „скриен во училиште на УНРВА“ во центарот на Појасот Газа. Како што...

Нетанјаху: Подготвени сме за многу силна акција на север, на овој...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел е подготвен за силна акција на северната граница со Либан. - Кој мисли дека може да нè...

САД: Републиканците усвоија предлог-закон за санкционирање на МКС поради барањето за...

0
Претставничкиот дом на САД усвои Предлог-закон за санкционирање на Меѓународниот кривичен суд (МКС) како одговор на барањето на главниот обвинител на МКС да издаде...

ОН ги осудија убиствата на Западниот Брег: Бројот на жртвите е...

0
Високиот комесар на ОН за човекови права, Волкер Тирк, денеска го осуди насилството на Западниот Брег и повика тоа да прекине, велејќи дека е...

Хамнеи: „Бурата Ал Акса“ на Хамас на 7 октомври го стави...

0
Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, денеска изјави дека „Бурата Ал Акса“, како што го нарече нападот на Хамас врз Израел на 7...

Хутите нападнаа шест бродови во Црвеното Море, Арапското Море и Средоземното...

0
Јеменските Хути нападнаа шест бродови во три различни мориња, вклучително и носачот на нафта „Лаакс“ што плови под знамето на Маршалските острови, а е...

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека „духот на Обединетите нации во Газа е мртов“, истовремено повикувајќи го исламскиот свет да реагира по...

Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот...

0
Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, изјави Цачи Ханегби, советник за национална безбедност на премиерот...

„Гардијан“: Поранешниот шеф на Мосад ѝ се заканувал на главната обвинителка...

0
Поранешниот шеф на израелската разузнавачка агенција Мосад, Јоси Коен и се заканувал и ја заплашувал главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Фатоу Бенсуда...

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

0
Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање на палестинска држава, јавија британските медиуми. Ирска, Шпанија и Норвешка денеска официјално ја признаа палестинската држава, откако...