Таг: Израел во војна

Израелски тенкови стигнаа до центарот на Рафа

0
Неколку израелски тенкови денеска стигнаа до центарот на Рафа, изјавија очевидци, три недели по почетокот на копнената операција во тој град во јужниот дел...

МНР на Израел го обвини шпанскиот премиер за „соучесништво во повиците...

0
Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац денеска го обвини шпанскиот премиер Педро Санчез дека е „соучесник во повиците за геноцид врз еврејскиот народ“,...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад на шаторскиот камп во градот Рафа, при што загинаа најмалку 45 луѓе. Израелските одбранбени сили (ИДФ)...

Престрелка меѓу египетската и израелската војска кај Рафа, убиен еден војник

0
Израелски и египетски војници денеска разменија оган во близина на граничниот премин Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пишува Тајмс оф Израел. Според првичните...

Унгарија: Барањето на МКС за апсење на Нетанјаху е неприфатливо

0
Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за налог за апсење на израелскиот...

Бајден: Палестинската држава треба да се постигне преку преговори

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден смета дека палестинската држава треба да се постигне со преговори, а не со еднострано признавање, соопшти денеска Белата куќа. Соопштението беше...

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на...

0
Главната обвинителка на Израел, Гали Бахарав-Мијара и државниот обвинител Амит Ајсман денеска оценија дека барањето на главниот обвинител на Меѓународниот суд за крв, Карим...

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина

0
Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која беше прогласена од палестинското раководство во егзил пред повеќе од 35 години,...

Ганц: Одлуката на МКС е злосторство од историски размери

0
Израелскиот министер и член на воениот кабинет, Бени Ганц, денеска ја осуди одлуката на главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, да...

Меѓународниот кривичен суд бара апсење на Нетанјаху и на лидерот на...

0
Меѓународниот кривичен суд бара налози за апсење на израелскиот прмеиер Бенјамин Нетанјаху и на лидерот на Хамас Јахја Синвар под обвинение за воени злосторства...

Белгискиот Универзитет во Гент ја прекина соработката со три израелски институции

0
Белгискиот Универзитет во Гент (UGent) ги прекинува врските со три израелски образовни и истражувачки институции поради тоа што повеќе не се усогласени со политиката...

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелската воена операција...

0
Во највисокиот суд на ОН денеска почнува дводневно рочиште за барањето на Јужна Африка да се запре воената операција во градот Рафа на југот...

Галант контра Нетанјаху: Нема да прифатам Израел да ја контролира Газа...

0
Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека нема да прифати Израел да преземе воена или цивилна контрола врз палестинската територија на Појасот...

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во...

0
Еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Израел дека голем напад врз милионскиот палестински град Рафа, каде бегалците се засолниле од израелскиот...

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија...