Таг: Србија

Чадеш: Производството на „е-панда“ е најзначаен датум за српската економија

0
Производството на електричниот автомобил „Фиат Гранде Панда“ во Крагуевац е еден од најзначајните датуми за српската економија во изминатите неколку децении, изјави денеска претседателот...

Во Србија подарок од 5.000 евра за секој купувач на електричен...

0
Властите во Србија синоќа најавија дека од буџетот ќе бидат издвоени по 5.000 евра за секој кој ќе купи нов електричен автомобил што ќе...

Полицијата во Србија го ликвидираше убиецот на полицаец во близина на...

0
Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави попладнево дека убиецот на полицаецот е ликвидиран. „Припадници на полицијата го убиле убиецот на полицаец во околината...

ФТ: Србија им ветила литиум на европските производители на автомобили, за...

0
Србија ветила дека нема да продава литиум на кинеските производители на автомобили и дека кога ќе развие едно од најголемите наоѓалишта на тој метал...

Србија и ЕУ потпишаа Меморандум за разбирање за минерални суровини

0
ЕУ и Србија денеска во Белград потпишаа Меморандум за разбирање за стратешко партнерство за одржливи суровини, синџири за производство на батерии и електрични возила. Меморандумот...

Вучиќ: Нема да има ископ на литиум без целосна заштита на...

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека без целосна заштита на човечкиот живот и природата нема да има ископ на литиум во Западна Србија,...

Вулин пак со навреди до Македонците: „Имате убав јазик, побарајте во...

0
„Големите сили ве фалат кога ги слушате и ги повредувате Србите, но кога шумите ќе почнат да горат, Србија е прва што ќе помогне“,...

Шолц и Шефчович доаѓаат во Србија, темата е – литиум

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц и потпретседателот на Европската комисија за енергетика, Марош Шефчович, доаѓаат во Србија на 19 јули каде ќе имаат средба со...

Вчера во Србија соборен рекорд во дневна потрошувачка на струја

0
Јулскиот тропски бран ја зголеми потрошувачката и цената на електричната енергија, па така во понеделникот на 15 јули во Србија се потрошени 103 гигават...

Вучиќ ги обвини земјите од регионот и нивните медиуми дека лажат...

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека „нема проблем“ да биде „громобран“ за, како што рече, сите напади врз Србија и повторно ги обвини...

Вучиќ: Изложени сме на навреди и најдиректни закани, целта е уништување...

0
Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО, вчера имаше недвосмислен повик за конфликт, а десетпати...

Вучиќ: Најмалку две западни служби работеа на спречување на ископ на...

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека не може да зборува за тоа кои тајни служби ја спречиле Србија да стане водечка земја во...

Вучиќ за пишувањето на Нова: Се што е напишано е лага,...

0
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги отфрли како неточни наводите на весникот Нова во текстот со наслов „Грушко брзо ја напушти Србија, Путин не...

Дачиќ: Црногорската полиција го одзеде телефонот од сопругата на убиениот терорист,...

0
Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека црногорската полиција извршила разговор со сопругата на мажот кој во саботата рани жандарм пред...

Брнабиќ: Вучиќ беше очаен што фудбалската репрезентација отпатува на ЕУРО 2024...

0
Претседателката на српскиот Парламент, Ана Брнабиќ денеска изјави дека српската фудбалска репрезентација отпатувала за Германија на Европското првенство со хрватски авион, нагласувајќи дека претседателот...