Таг: руска инвазија на Украина

Претставник на НАТО: Војната во Украина нема да заврши ни во...

0
Војната во Украина нема да заврши во 2025 година, така што НАТО мора да биде подготвен да ја поддржи Украина барем уште неколку години,...

Весли Кларк: НАТО треба да се вклучи во ослободувањето на Украина...

0
Поранешниот командант на здружените сили на НАТО за Европа, американскиот генерал Весли Кларк предупреди на опасноста од започнување нов конфликт на Балканот доколку Русија...

Зеленски во Вашингтон: Не чекајте ноември да и помогнете на Украина

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските политички лидери во Вашингтон да не го чекаат исходот од претседателските избори во САД во ноември за...

Украина ќе добие четири ПВО системи „Патриот“

0
САД ќе и достават Украина системи за противвоздушна одбрана Патриот системи, покрај оние што веќе ги ветија Германија, Романија и Холандија, се наведува во...

ФСБ тврди дека спречила атентат на три воени лица во Москва

0
Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) спречи обид за атентат на украинските специјални служби врз тројца високи руски воени претставници, при што е...

Орбан за нападот на детската болница во Киев: Нашите стравови беа...

0
Унгарскиот премиер Виктор Орбан се огласи на социјалната платформа Х во врска со вчерашниот напад на детската болница Охматдит во Киев. - Вчерашниот трагичен и...

Си-Ен-Ен: Во нацрт документот на НАТО патот на Киев кон полноправно...

0
Патот на Украина кон пристапување во НАТО е опишан како „неповратен“ во нацрт-заедничкото соопштение на Алијансата, изјавија за Си-Ен-Ен три извори запознаени со ова...

Макрон: САД и Германија се главните противници на членството на Украина...

0
САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО, изјави францускиот претседател Емануел Макрон пред самитот на 75-годишнината на Алијансата во...

Ердоган: НАТО не би требало да биде страна во војната на...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција го поддржува територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина, но истовремено се придржува до принципиелниот...

Индија сака да обезбеди долгорочна испорака на ураниум од Русија

0
Русија и Индија најверојатно ќе постигнат договор за долгорочна испорака на ураниум за нуклеарна централа во индиската држава Тамил Наду, пренесува Блумберг, цитирајќи високи...

НАТО има потреба од 35 до 50 дополнителни армиски бригади за...

0
На НАТО ќе му бидат потребни дополнителни 35 до 50 армиски бригади за да ги исполни новите планови за одбрана од евентуален напад на...

Во масовниот руски ракетен напад врз Украина загинаа најмалку 20 лица,...

0
Најмалку 10 лица загинаа, а 31 се повредени во руските напади врз Кривиј Рих во Украина, со што вкупниот баланс на убиени во масовниот...

Зеленски: При руски напад во Киев погодена детска болница (вознемирувачко видео)

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека во денешниот руски напад погодена е детска болница во Киев и оти луѓето се заробени под урнатините. -...

Си ги повика светските сили да им помогнат на Русија и...

0
Кинеските државни медиуми наведуваат дека лидерот Си Џинпинг ги повикал светските сили да им помогнат на Русија и Украина да го обноват директниот дијалог. Си...

Дали НАТО повторно ќе ја разочара Украина во Вашингтон?

0
Yahoo News/AFP Кога лидерите на НАТО ќе го пречекаат украинскиот претседател Володимир Зеленски на нивниот самит во Вашингтон оваа недела, тие ќе потврдат дека Киев...