Таг: руска инвазија на Украина

Кремљ демантира дека Русија планирала убиство на директорот на германска компанија...

0
Медиумските извештаи дека Русија планирала атентат на извршниот директор на германскиот производител на оружје "Рајнметал" се базираат на „лажни“ информации од анонимни извори, соопшти денеска...

Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што...

0
На Украина не треба да и се даваат ветувања што не можат да се исполнат, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на маргините на самитот...

Јермак: Украина е задоволна од резултатите од Самитот на НАТО, следен...

0
Шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Андриј Јермак денеска изрази задоволство од резултатите од Самитот на НАТО во Вашингтон и порача дека следна станица...

Шолц: Распоредувањето на американски ракети во Германија е неопходен чекор за...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска оцени дека најавеното распоредување американски ракети со долг дострел во Германија е неопходен чекор за безбедноста на земјата. Договорот, кој...

Борел: Не постои друг мировен план за ЕУ ​​освен „мировната формула“...

0
Европската унија поддржува само еден мировен план за Украина - „мировната формула“ на претседателот Володимир Зеленски, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика...

Песков: Украина во НАТО е неприфатлива закана зa Русија, треба да...

0
Проширувањето на Северноатлантската алијанса со Украина е неприфатлива закана за безбедноста на Русија, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков по повод декларацијата...

Рјабков: Русија воено ќе одговори на разместувањето американски проектили од долг...

0
Русија ќе подготви воен одговор на планираното распоредување американски ракети со долг дострел во Германија, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј...

Кина ги отфрла обвинувањата за поддршка на Русија, го предупреди НАТО...

0
Кина го обвини НАТО дека ја оцрнува земјата и побара од Алијансата да остане надвор од Азија, бидејќи нејзината војска демонстрираше зголемено влијание со...

НАТО ќе ја предупреди Кина за поддршката на руската војна против...

0
Лидерите на НАТО собрани во Вашингтон се очекува да ја предупредат Кина за нејзината поддршка за руската војна против Украина, се вели во подготвениот...

Столтенберг: Поддршката за Украина не е милосрдие, туку безбедносен интерес на...

0
Поддршката за Украина во справувањето со руската инвазија не претставува милосрдие, туку инвестиција во безбедносниот интерес на НАТО, порача денеска генералниот секретар на Алијансата...

Бајден: Русија го зголемува производството на оружје, а НАТО не смее...

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека земјите-членки на НАТО мора да го зголемат своето индустриско производство за да бидат во чекор со руското...

Полска треба да ја подготви својата армија за сеопфатен конфликт, рече...

0
Полска мора да се подготви за сеопфатен конфликт, изјави шефот на вооружените сили на земјата, генерал Веслав Кукула. Односите на Варшава со Москва и нејзиниот...

Шолц: Секоја земја-членка на НАТО мора да даде се од себе...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц ја истакна важноста на поддршката на НАТО за Украина и посочи дека секоја земја-членка мора да даде се од себе,...

Кремљ: Создавањето тампон зона во регионот на Харков бара време

0
Русија соопшти дека нејзината војска се уште работи на создавање „тампон зона“ во украинската област Харков, но за тоа ќе биде потребно време. Рускиот претседател...

Блинкен: Авионите Ф-16 се на пат за Украина, летово ќе летаат...

0
Американскиот генерален секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека испраќањето одбранбени системи во Украина, како системот „Патриот“ и други, е клучно за одбраната на инфраструктурата...