Таг: Преспански договор

Мицкоски: Заклетвата ќе ја дадам со уставното име кое ќе го...

0
Уставното име на државата е јасно и не треба да имаме двојни стандарди да се чувствуваме пред граѓаните неодговорно или да ги доведуваме во...

Филипче од Атина: Преку Договорот од Преспа спорот го трансформиравме во...

0
Договорот од Преспа претставува историски момент на лидерство благодарение на кој спор беше трансформиран во соработка. Ова го истакна Венко Филипче, директор на Фондацијата Заев...

Левица: Шест години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè...

0
Со Преспанскиот договор, владејачките елити од двете страни на границата, поддржани од европските бирократи, директно го прекршија цивилизациското право на самоопределување на македонскиот народ! Наметнатото...

Филип Петровски во најновата епизода на „Сајбер Команда“: Исчезна името на...

0
Исчезна името на државата, заклучува Филип Петровски во најновата, јубилејна 50-та епизода на поткастот „Сајбер команда“ на Јутјуб каналот на Инфомакс, коментирајќи го пристапот...

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит,...

0
Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, само така се возможни прифатливи и одржливи решенија, порача претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на...

0
Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји кои ќе застанат до земјите од Западен Балкан, со почитување...

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку...

0
Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето...

Маринакис за Преспанскиот: Оксиморон е едната страна да бара другата да...

0
Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога ги нема изодено првите метри, што се однесуваат...

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но...

0
Преспанскиот договор е многу повеќе од само договор за името. Тоа е договор за стратешко партнерство. Столбот на грчките обврски од Преспанскиот договор е...

Средба на Османи со заменичката МНР на Грција:

0
На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е...

0
Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, денеска информираше дека на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците на Процесот...

Мицкоски: Креиравме документ за тоа колку ние а колку грчката страна...

0
Меѓународните договори треба да се почитуваат и тука немаме никаква дилема, но тоа е двонасочна улица, изјави мандатарот за состав на нова влада Христијан...

Мицотакис за неупотребата на „Северна“: Несериозно е некој што е избран...

0
Договорот од Преспа и едното име Северна Македонија, ерга омнес, за сите, беше основниот предуслов Северна Македонија да влезе во НАТО, истакна грчкиот премиер...

Мицкоски: Како предводник на владата сум обврзан да ги почитуван Уставот...

0
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на нова влада, Христијан Мицкоски денеска истакна дека како човек, кој ќе ја предводи владата е обврзан...