Таг: Преспански договор

Борисов: Договорите мора да се почитуваат, без нашата и поддршката од...

0
Договорите, особено меѓународните и вклучени  во преговарачката рамка на ЕУ, треба да се почитуваат, изјави денеска лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко...

Мицотакис: Ги предупредуваме нашите северни соседи, не почнавте добро, престанете да...

0
Порака и предупредување до Скопје и Тирана испрати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на состанокот на пратеничката група на Нова демократија, велејќи...

Писонеро: ЕУ ќе соработува со Владата на Мицкоски за напредок во...

0
Од наша страна ние им честитавме на премиерот Христијан Мицкоски и на министрите по формирањето на новата коалициска Влада и Европската Унија ќе соработува...

Маринакис: Постои само едно толкување на ерга омнес

0
Не може да биде селективно спроведувањето на меѓународното право и тоа е нешто што нема да биде толерирано од грчка страна. Ние бараме јасно...

Мицкоски: Нема промена во моите ставови за употреба на името на...

0
Премиерот Христијан Мицкоски синоќа изјави дека неговиот став за употребата на уставното име е јасна и оти темата со придавката е затворена. Во интервју за...

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од...

0
ЕУ и меѓународната заедница треба јасно да ги стават на знаење последиците што непочитувањето на Договорот ќе ги има врз регионот, а особено врз...

Грчки дипломатски извори: Герапетритис на ГАК укажал на јасното толкување на...

0
Министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис во неговото излагање на денешниот Совет за надворешни работи (ГАК) во Луксембург го споменал „престапното однесување...

Мицкоски: Ваков бугарски диктат под вакви околности додека сум јас премиер...

0
Премиерот Христијан Мицкоски во своето експозе пред гласањето за новата Влада рече дека во првите сто дена Владата ќе има напорна работа, дека ќе...

Герапетритис: Неупотребата на уставното име на Северна Македонија е кршење на...

0
Државните и политичките лидери на Северна Македонија одбраа да не го користат уставното име на земјата на домашната сцена, што претставува флагрантно кршење на...

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во...

0
Новата власт во Северна Македонија се доведе во тешка позиција и треба да излезе од неа. Употребата на уставното име во писмена форма, но...

Агелер: Најавата на идниот премиер дека ќе го користи уставното име...

0
Американската амбасадорка Анџела Агелер ја поздравува најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на идната влада Христијан Мицкоски дека при заклетвата како иден премиер...

Мицкоски: Се подготвувам за Самитот на НАТО, мојата позиција за употребата...

0
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски во врска со употребата на уставното име денеска повтори дека неговата позиција е јасна и за неа...

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со...

0
Ме прашувате што се случува, ви велам не може да продолжиме вака. Премиерот на Северна Македонија, ако од моментот кога ќе ја презеде должноста,...

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не...

0
Мојата татковина е Македонија, и при давање изјави мојата употреба на името нема да биде поинкава, но како влада ќе мораме да ги почитуваме...

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

0
Изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада Христијан Мицкоски поврзани со името, поднесениот предлог за новиот владин состав, како...