Таг: помош

Шведска гори, властите бараат помош

0
Шведска е зафатена од силни шумски пожари, поради што тамошната власт бара помош од другите европски држави. Изминативе денови во Шведска избувнале околу 50 шумски...

Крис Рок може да ти помогне со три реченици

0
Секогаш ми се расипуваше колата на автопатот. Кога застанував и пробував да стопирам некој да ми помогне, никој не запираше. Но...

Добронамерници версус институции

0
  Виа Фејсбук: E vaka sega, ova ke bide malku podugacok post i ke ve zamolam site da go procitate vnimatelno!  Denes procitav apel od opstina "gazi...

Реакција: Не е точно дека неофицијалните пунктови се затвораат

0
Денес во македонската јавност циркулира вест дека целата организација околу донациите и помошта за настраданите во поплавите ja презема Црвен Крст, и дека останатите неофицијални пунктови...

Иницијатива за помош до маркетите во земјава

0
Групата за граѓански активизам за помош на поплавените, формирана на „Фејсбук“, испрати и иницијатива до сите ланци на супермаркети во земјава, за да учествуваат...

Нов пункт за помош во Skopje City Mall

0
Од денес во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на помош за настаданите во стравичните поплави кои викендов го зафатија Скопје и...

Повик за помош за поплавените семејства: Фејсбук група за граѓански активизам

0
Со едно јавување на отворениот телефонски број 143400, сите хумани граѓани со едно јавување од било кој мобилен оператор, можат да донираат по 100...

Бегалска криза: Меркел бара помош

0
Меркел бара поддршка од Америка, Русија и Блискиот исток. „На Европската Унија и е потребна поддршка од САД, Русија и земјите од Блискиот исток во...

Светот има нов херој: Прекршил строго религиско правило за да му...

0
Харман Синг преќу ноќ стана планетарно популарен, заради неговиот несебичен гест кој трогна многумина. 22-годишниот Синг припаѓа на религијата на Сиките и носи турбан. Во...

Непозната на дожд

0
Беше вечер, околу 23:30 часот. Постара афроамериканка стоеше настрана на главниот пат "Алабама" и се обидуваше нетрпеливо да го дочека крајот на бурата. Нејзиниот...

Фотографии со среќен крај

0
Приказните со среќен крај се случуваат и во реалниот живот. Тие не потсетуваат дека секој од нас може да спаси живот, без разлика дали...

Мајка ја потрошила социјалната помош на пат околу светот

0
Една самохрана мајка признала дека парите (повеќе од 8500 £ годишно), кои ги добивала како надоместок од државата заради тоа што има ниски примања, решила...

Спас за жените: Начини за намалување на менструалните болки

0
Повеќе од 70 проценти од жените страдаат од менструални болки, но постојат природни начини за помош, што вреди да се испробаат. Иако многумина веднаш бараат...

„Драг татко, за Бога, не копај во градината“

0
Возрасен маж живеел сам. Тој сакал да ја ископа градината, за да посади компири, но оваа работа веќе била премногу тешка за него. Единствениот...

Лоша шега на повик за помош од Адријана Лима

0
Популарната убавица Адријана Лима, побарала на социјалните мрежи некој да ѝ помогне да го најде своето куче, а во „помош“ се јавил еден Србин. Адријана...