Таг: мозочен удар

СЗО: Колку повеќе сол толку поголем ризик од мозочен или срцев...

0
78 Кардиоваскуларните болести се причина за 4 смртни случаи од 10 во Европа, што значи дека 10.000 луѓе умираат од овие болести секој ден на...

Качувањето по скали го продолжува животот

0
212 Редовното качување по скали може значително да го продолжи животот бидејќи тоа е поврзано со 24 отсто помал ризик од смрт од која било...

Фитнес инфлуенсерка доживеала мозочен удар додека вежбала јога за на Инстаграм

0
За Rebecca Leigh секој би оценил дека е во одлично здравје. А и како нема да биде, кога е позната фитнес т.н. инфлуенсерка на...

Со една овошка може да се намали ризикот од мозочен удар

0
Ако конзумирате едно јаболко на ден, го намалувате ризикот од мозочен удар или инфаркт за 50%. Замислете за колку го намалувате со три јаболка. Здравјето е...

Тина Тарнер доживеала мозочен удар

0
Тина Тарнер го откажа својот планиран одмор, поради тоа што имала благ мозочен удар, деновиве. - На добар пар е брзо да заздраве, открил нејзиниот...

Шерон Стоун во болница

0
Познатата актерка Шерон Стоун изненадно заврши на болничко лекување во Бразил, пренесуваат американските медиуми. Во рамките на нејзиниот ангажман за анти СИДА организација, учествувала на...

Дефинитивно најлошото време за вечера

0
Ако одите на спиење веднаш по вечерата, ризикот дека ќе доживеете мозочен удар се зголемува за дури 66 проценти! Затоа почекајте барем саат време,...

Има само 27 години:„Малком“ доживеа уште еден мозочен удар!

0
Актерот најпознат по улогата во хит серијата „Малком во средина“ на Твитер објавил дека после скоро цела година доживеал уште еден мозочен удар. Младиот актер...

Симптоми на мозочен удар што не ги препознаваме

0
Кога е во прашање мозочниот удар, што побрзо добиете соодветен третман тоа подобро. Поради тоа, не губете време во размислување дали треба да одите...

Чоколадото го намалува ризикот од мозочен удар кај мажите

0
Не дека ни е потребен изговор за да јадеме чоколадо, но една нова студија на Кролнска Институтот во Стокхолм налага дека умерените количини секоја...

По мозочниот удар мислела дека е маж!

0
Иако сведоци сме на многу феномени во медицината, таа сè уште продолжува да не изненадува. Најновиот случај потекнува од Германија, во кој е...