Таг: Македонија во ЕУ

Мораме да тргнеме со суштински и сериозни реформи, излез немаме бидејќи...

0
Мораме да тргнеме со суштински и сериозни реформи, излез немаме бидејќи сега не е само критериум хармонизацијата, туку и имплементацијата. Мислам дека треба и...

Таравари: Сигурен сум дека оваа влада ќе ги почне преговорите со...

0
Арбен Таравари, кој е дел од коалицијата „Вреди“ која преговара со ВМРО-ДПМНЕ за составување на нова влада денеска изјави дека е сигурен оти оваа...

Дрекслер: Нема вето за вашата земја, сите членки се согласни дека...

0
Европа се состои од компромиси, тие се важна основа за Европската Унија. Во сегашнава состојба за пристап во пррцесот за пристапување нема вето за...

Сиљановска Давкова: ЕУ е единство на различности, заслужуваме да бидеме почитувани...

0
Европската Унија е единство на различности, а ние како мала земја заслужуваме да бидеме почитувани како и сите останати што подразбира дека и за...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Француската Република, Сирил Бомгартнер. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете...

Ѓорчев: Францускиот предлог не е добар, Договорот со Бугарија може да...

0
Марјан Ѓорчев, поранешен македонски амбасадор во Бугарија денеска изјави дека францускиот предлог не е добар за Македонија и дека Договорот со Бугарија може да...

Гир: Напредувањето кон ЕУ ќе биде задача не само на владата,...

0
Амбасадорот на Европскaта Унија во земјава Дејвид Гир изјави дека во интерес на нашата држава е да продолжи по патот на ЕУ и дека...

Мицкоски на средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ, Вал: Државата...

0
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев денеска имале средба со амбасадорот и шеф на Мисијата на...

Мицотакис „признава“ дека Грција била примена во ЕУ со геополитичка одлука:...

0
Имав некои реални прашања со Договорот од Преспа, кој го склучи претходната Влада. Но, го почитував. Се обидовме да соработуваме со Северна Македонија за...

„Еурактив“: Сиљановска ја вознемири Европската народна партија (ЕПП), ВМРО-ДПМНЕ е на...

0
Некористењето на официјалното име на земјата од страна на претседателката Гордана Сиљановска-Давкова за време на нејзината инаугурација, предизвика реакции низ Европа и особена вознемиреност...

Герапетритис: Бараме усогласување со Договорот од Преспа, не е прашање на...

0
„Сите сфаќаме дека новото раководство на Северна Македонија може идеолошки да има поразлично мислење, но постојат прашања што се и над нивната волја. Не...

Вагнер: Германија нема да дозволи „сиви зони“ во Европа, Северна Македонија...

0
Северна Македонија има обврска да го почитува Преспанскиот договор, порачуваат од германското Министерство за надворешни работи, откако на инаугурацијата, новоизбраната претседателка Гордана Сиљановска-Давкова не...

Стано: ЕУ очекува новите власти на Северна Македонија да продолжат со...

0
Европската Унија очекува од новите власти во Северна Македонија да покажат посветеност на европската иднина и да продолжат по успешниот пристапен пат, порача денеска...

Борел-Вархеји: Изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, но изборниот процес...

0
Според прелиминарните наоди и заклучоци на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР), претседателските и парламентарни избори кои се случија на...

Триумфот на „десниот национализам“ на изборите во Македонија е сериозен удар...

0
Поранешниот германски министер за надворешни работи и претседател на Комисијата за надворешна политика во германскиот Бундестаг, Михаел Рот, смета дека победата на ВМРО-ДПМНЕ на...