Таг: Македонија во ЕУ

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит,...

0
Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, само така се возможни прифатливи и одржливи решенија, порача претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку...

0
Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето...

Средба на Османи со заменичката МНР на Грција:

0
На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Таравари: Топ приоритет е старт на преговорите со ЕУ, може да...

0
Градоначалникот на Гостивар Арбан Таравари кој е дел од коалицијата Вреди, во изјава за Трилинг на ТВ 24, вели дека има реални шанси да...

Гир: Уставните измени се прашање кое новата влада ќе мора да...

0
Не мислам дека ситуацијата се има драстично променето од пред изборите до после нив, рече евроамбасадорот Дејвид Гир, во вечерашното гостување во Топ Тема...

МНР ги отфрла „шпекулациите“ на Павле Трајанов за тоа како била...

0
Соопштение на Министерството за надворешни работи Дозволете да ги отфрлиме шпекулации на Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, изнесени во емисијата „Само вистина“, за начинот...

Гир: Преспанскиот, Рамковниот и Договорот со Бугарија донесоа енормни придобивки за...

0
Евроамбасадорот Дејвид Гир смета дека Преспанскиот договор, Охридскиот рамковен договор и Договорот за добрососедски односи со Република Бугарија, секој  на различен начин, имаат донесено...

Мораме да тргнеме со суштински и сериозни реформи, излез немаме бидејќи...

0
Мораме да тргнеме со суштински и сериозни реформи, излез немаме бидејќи сега не е само критериум хармонизацијата, туку и имплементацијата. Мислам дека треба и...

Таравари: Сигурен сум дека оваа влада ќе ги почне преговорите со...

0
Арбен Таравари, кој е дел од коалицијата „Вреди“ која преговара со ВМРО-ДПМНЕ за составување на нова влада денеска изјави дека е сигурен оти оваа...

Дрекслер: Нема вето за вашата земја, сите членки се согласни дека...

0
Европа се состои од компромиси, тие се важна основа за Европската Унија. Во сегашнава состојба за пристап во пррцесот за пристапување нема вето за...

Сиљановска Давкова: ЕУ е единство на различности, заслужуваме да бидеме почитувани...

0
Европската Унија е единство на различности, а ние како мала земја заслужуваме да бидеме почитувани како и сите останати што подразбира дека и за...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер

0
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Француската Република, Сирил Бомгартнер. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете...

Ѓорчев: Францускиот предлог не е добар, Договорот со Бугарија може да...

0
Марјан Ѓорчев, поранешен македонски амбасадор во Бугарија денеска изјави дека францускиот предлог не е добар за Македонија и дека Договорот со Бугарија може да...

Гир: Напредувањето кон ЕУ ќе биде задача не само на владата,...

0
Амбасадорот на Европскaта Унија во земјава Дејвид Гир изјави дека во интерес на нашата држава е да продолжи по патот на ЕУ и дека...