Таг: Македонија во ЕУ

Муцунски: Ние имаме наши обврски, но и ЕУ треба да испорача...

0
Реформската агенда, очекувањата коишто ЕУ ги има од нашата земја, реформите што треба да се испорачуваат и реализацијата на Планот за раст на западниот...

Борисов: Договорите мора да се почитуваат, без нашата и поддршката од...

0
Договорите, особено меѓународните и вклучени  во преговарачката рамка на ЕУ, треба да се почитуваат, изјави денеска лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко...

Радев: Политиката на Скопје е насочена против европските принципи

0
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска излезе со став со кој тврди дека политиката на Скопје е насочена против европските принципи. -Новата влада кај нашиот сосед...

Писонеро: ЕУ ќе соработува со Владата на Мицкоски за напредок во...

0
Од наша страна ние им честитавме на премиерот Христијан Мицкоски и на министрите по формирањето на новата коалициска Влада и Европската Унија ќе соработува...

Софија: Повторното преговарање за веќе преземените меѓународни обврски само дополнително ќе...

0
Бугарското Министерство за надворешни работи денеска со соопштение реагира на изјавата македонскиот премиер Христјан Мицкоски дека доколку има политичка волја можно е решение со Бугарија и...

Доколку има политичка волја можна е промена на преговарачката рамка, смета...

0
Доколку има политичка волја и вистинско читање на нештата, промена на преговарачката рамка со ЕУ е можна, изјави синоќа претседателот на Владата, Христијан Мицкоски. Во...

Муцунски на средба со Вархеји: Новата Влада е силно посветена на...

0
Новата влада, предводена од премиерот Христијан Мицкоски е силно посветена на реформската агенда и европските интеграции и во периодот што следи ќе преземеме низа...

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит,...

0
Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, само така се возможни прифатливи и одржливи решенија, порача претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку...

0
Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Сиљановска Давкова во обраќањето...

Средба на Османи со заменичката МНР на Грција:

0
На маргини на Состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во Скопје, министерот за надворешни...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

Таравари: Топ приоритет е старт на преговорите со ЕУ, може да...

0
Градоначалникот на Гостивар Арбан Таравари кој е дел од коалицијата Вреди, во изјава за Трилинг на ТВ 24, вели дека има реални шанси да...

Гир: Уставните измени се прашање кое новата влада ќе мора да...

0
Не мислам дека ситуацијата се има драстично променето од пред изборите до после нив, рече евроамбасадорот Дејвид Гир, во вечерашното гостување во Топ Тема...

МНР ги отфрла „шпекулациите“ на Павле Трајанов за тоа како била...

0
Соопштение на Министерството за надворешни работи Дозволете да ги отфрлиме шпекулации на Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, изнесени во емисијата „Само вистина“, за начинот...

Гир: Преспанскиот, Рамковниот и Договорот со Бугарија донесоа енормни придобивки за...

0
Евроамбасадорот Дејвид Гир смета дека Преспанскиот договор, Охридскиот рамковен договор и Договорот за добрососедски односи со Република Бугарија, секој  на различен начин, имаат донесено...