Таг: компир

Сок од компири – чудесен лек и за тешки болести

1
Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа...

Компир на шведски начин (РЕЦЕПТ)

0
Ако ви здодеало да пржите помфрит или да правите пире, еве еден нов едноставен рецепт за подготовка на компир. Состојки 4 компири од средна големина главица лук маслиново...

Од кујната на нашите баби: Пржен компир со кромид и рузмарин

0
Овој рецепт некогаш нашите баби го подготвувале како прилог со свечен ручек.  Состојки: 1 кг. компири, 2 млади кромидчиња, 300 г. црвен кромид, две гранчиња...

11 работи што не сте ги знаеле за компирот

0
1. Компирот е еколошки чиста намирница. Одгледувањето на компирот е лесно и ефтино бидејќи не се потребни пестициди ниту вештачко ѓубриво (иако многу од земјодеците...

Краток туторијал: Како да направиш пари од глупава идеја?

0
Алекс Крег има 24 години и заработува 10.000 долари месечно... Како? Праќа пораки преку компири. Не, не се зезаме. Во мај годинава, Алекс го отвара...

Видео рецепт: Солена компир торта

0
Уште една идеја за подготовка на компирите, како солена торта, со вкус на кашкавал и копар. Подготовка Чекор 1: Компирите сварете ги со лушпа, така ќе...

Да ја излижеш рерната: Италијански компир за летен семеен ручек

0
Едноставно и превкусно. Состојки: 6 средни црвени компири 100 г. сланина 100 г. кашкавал 50 г. сирење 1 голем домат пар чешнинња лук маслиново масло, сол оригано, босилек, рузмарин... Подготовка: Добро измијте го компирот и...

Ѓевреци од компир

0
За четири лица, потребни ви се следниве намирници: Состојки: 500 г. компир голем морков 4 зелени маслинки без семки главица кромид 150 мл. млеко јајце лажица путер (околу 20 г.) малку морско оревче сол...

Запечен компир со павлака

0
Ова е одличен прилог со јадења со месо, а може да се послужи и како самостоен оброк. Состојки: 1 кг компири чешне лук 300 г. обична павлака 250 мл....

Трик за едноставно лупење на компир

0
После ова видео нема да го лупите компирот како до сега. Колку време сте поминале во животот лупејќи компир? И не само тоа, туку сигурно исто...

Запечен компир со презла

0
Ароматичниот прилог го збогатува ова вкусно главно јадење. Состојки 1 кг. компири, исчистени, излупени и исецкани на четвртини путер, за пржење чешне лук 140 мл. млеко 25 г. презла 25 г....

Селски компир во рерна

0
Компирот печен во рерна е највкусен, а сосот од павлака и лимон доаѓа како „шлаг на торта“. Состојки: 1 кг. компири 3 лажици маслиново масло сол бибер 1/2 лимон 200 г....

Салата со риба, грав и компир

0
Освен како традиционално јадење - во тавче или чорба, гравот може одлично да се комбинира и во разни специјалитети или салати. За да ја направите...

Храна што не смее да се подгрева

0
Подгревањето на храната која ни останала „за подоцна“ е честа навика. Но, постојат бројни случаи во кои таквата пракса не е препорачлива. Ова се...

Полнет пица – компир

0
Освен што изгледа одлично, истиот е навистина вкусен.   Потребно е: 2 поголеми компири 2 шолји рендана моцарела 4 тенки парчиња сланина сирење или кашкавал по желба 4 јајца свеж магдонос сол бибер Подготовка: Компирите добро...