Таг: Google

Гугл ќе избрише милијарди податоци од пребарување во рамки на судска...

0
Американската технолошка корпорација Гугл ќе избрише милијарди податоци од интернет пребарувањето на корисници како дел од спогодбата со која ќе се стави крај на...

„Гугл“ и „Амазон“ ќе отпуштат стотици вработени

0
Американските технолошки гиганти „Гугл“ и „Амазон“ во одделни најави соопштија дека ќе отпуштат стотици вработени. „Гугл“ најави дека ќе отпушти „неколку стотици“ вработени и ќе...

ЕУ го казни Google со 1.5 милијарда евра, пак

0
Антимонополските регулатори на ЕУ денеска му изрекоа нова казна на Google, во висина од 1.49 милијарди евра. Причината е злоупотреба на доминантната позиција во...

Шефот на Google мораше да објаснува зошто кога го гуглате зборот...

0
Во вторникот, на сослушувањето пред американскиот Конгрес, шефот на Google - Сундар Пичај, беше прашан да објасни зошто кога го пребарувате зборот „идиот“ (на...

Како да ја вратите опцијата „View image“ на Google

0
Aко баш ви фали старата опција, корисниците веќе имаат решение.

Google воведува опција за тестирање на апликации без инсталација

0
До најдобрата апликација според вашите потреби ќе се стигнува многу, многу побрзо.

Пеколот наречен „кубански интернет“

0
Куба има најлоша интернет покриеност не само во Латинска Америка, туку и во целата западна хемисфера. 30 часа интернет со брзина од 128 килобајти, за 15 долари (~850 денари) - е тоа е Куба.

Google тестира „copyless paste“ на смартфоните со Android

0
Google веќе некое време тестира една интересна опција, која се очекува да стане достапна следнава година.

Google ти го знае секој чекор, а тоа можеш и да...

0
Се појави вест дека Google ги следи корисниците на смартфони каде и да одат, означувајќи ги со црвена точка на мапа, со цел да...

Интерактивен цртан на Google што го контролирате сами

0
Бидете дел од авантурите на еден чувар кој е вознемирен од мистериозен странец на покривот. Потерата започнува по потребата да се провери кој е горе......

Google како мерач на популарност

0
Google Trends е дел од нашите услуги уште од 2004 година, обезбедувајќи ни поглед кон трендовите од целиот свет. Мартин Варгич е уметник од...

Прашањето на кое ни Google нема одговор

0
Google е едно од првите места на кои барате брзи информации за сè, од информации поврзани со нова диета до разни математички прашања. Едно...

Супер компјутер на Google и NASA

0
Две години откако Google и NASA најавија заедничка изградба на D-Wave Quantum компјутерот, направен е алгоритам кој треба да покаже дали квантното разладување би...

Полицаец сопрел автомобил на Google, се движел премногу бавно

0
Еден од самоуправуваните автомобили на Google беше сопрен од полицаец, бидејќи се движел премногу бавно. Причината била тоа што возилото возело со 38 км...

Google пушта балони за интернет пристап

0
Google планира поставување на барем 300 балони од проектот Project Loon. Идејата која треба да се реализира следната година, е преку нив да биде...