Таг: Евровизија / Евросонг

Швајцарија: 49 отсто од жителите против одржувањето „Евровизија“

0
Речиси половина од жителите на Швајцарија имаат негативно мислење за одржувањето на „Евровизија“ вгодина, покажува анкетата објавена во весникот „Блик“ (Blick). Испитувањето опфатило околу 25.000...

Ана Ванчевска и Алексеј Ивановски ќе нѐ претставуваат на Детската евровизија...

0
По одржаната аудиција, Македонската радио-телевизија, ги избра Ана Ванчевска и Алексеј Ивановски за претставници на Република Северна Македонија на годинашниот „Јуниорски евросонг“. Музичкиот натпревар...

Македонија ќе учествува на Детската Евровизија во ноември

0
„Македонската радио телевизија“ објави повик за аудиција на вокален интерпретатор кој ќе нѐ претставува на Детската Евровизија што во ноември ќе се одржи во...

Бејби Лазања ја одби владината парична награда од 50.000 евра и...

0
Годинешниот претставник на Хрватска на „Евровизија“ - Марко Пуришиќ, чие уметничко име е Бејби Лазања, денеска изјави дека не ја прифаќа владината парична награда...

Протести во Малме против учеството на израелскиот претставник на Евровизија

0
Во шведскиот град Малме, каде што оваа година се одржува Евровизија, беше организиран протест против учеството на израелскиот претставник Еден Голан, а полицијата процени...

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана како премногу...

0
Европската радиодифузна унија (ЕБУ) размислува дали да ја дисквалификува израелската песна „Октомвриски дожд“ за Песна на Евровизија бидејќи содржи политичка порака, јавија денеска израелските...

Тали со „Фајтер“ ќе го претставува Луксембург на „Евровизија“

0
По 31 година, Луксембург ѝ се враќа на „Евровизија“. Земјата последен пат учествуваше на натпреварот за најдобра песна во 1993 година. Во мај, Луксембург...

Петнаесет песни во трка да ја претставуваат Летонија на „Евровизија“

0
 „ЛТВ“ утрово ги објави 15. песни што ќе се натпреваруваат да ја претставуваат Летонија на 68. издание на „Евровизија“. За да се претставува Летонија на...

Најгледана евровизиска песна за 2023 е „Ча ча ча“

0
Најгледана евровизиска песна за 2023 година на „Јутјуб“ е „Ча ча ча“. Со неа, финскиот претставник, минатата година, го освои второто место на музичкиот...

Чешка ја избра Аико за свој претставник на „Евровизија“ (ВИДЕО)

0
Аико со песната „Педестал“ победи на „ЕСЦЗ 2024“ и со тоа во мај ќе ја претставува Република Чешка на „Евровизија“ во Малме, Шведска. Седум песни...

Словенија на „Евровизија“ со „симфонија на сирените“

0
Раивен (Raiven) со песната „Вероника“ во мај ќе ја претставува Словенија на „Евровизија“ во Малме, Шведска. Приказната за Вероника Десенишка и нејзиното наводно вештерство се...

По 31 година, Луксембург се враќа на „Евровизија“

0
По 31 година, Луксембург ѝ се враќа на „Евровизија“. Земјата последен пат учествуваше на натпреварот за најдобра песна во 1993 година. На натпреварот, песната...