Таг: Данска

Данска ќе воведе данок за сточарите поради стакленички гасови што ги...

0
Данска ќе ги одданочува сточарите поради стакленички гасови што ги испуштаат нивните крави, овци и свињи од 2030 година, и е првата земја што...

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

0
Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање на палестинска држава, јавија британските медиуми. Ирска, Шпанија и Норвешка денеска официјално ја признаа палестинската држава, откако...

30 ГОДИНИ ДАНСКИ КОНЗУЛАТ И ОРДЕН ВИТЕЗ ОД ПРВА КЛАСА НА...

0
Генералниот конзулат на Кралството Данска со седиште во Скопје, започнa со работа во јули 1994 година, по декрет издаден од данската Кралица Маргарете II,...

Данска испраќа нов пакет воена помош за Украина во вредност од...

0
Данска ќе испрати нов пакет воена помош за Украина, вклучувајќи првенствено оружје за противвоздушна одбрана и артилерија, во вредност од околу 5,6 милијарди дански...

Пожар избувна во зградата на Берзата во Копенхаген, се урна врвот

0
Пожар изутрината го зафати покривот на 17-годишната зграда на Берзата во Копенхаген, која е една од најстарите згради во градот, јавуваат медиумите. Зградата која се...

Копенхаген воведува четиридневна работна недела

0
Во Копенхаген почна експеримент со воведување работна недела од четири дена, кој ќе трае до крајот на годината, јавуваат локалните медиуми. Во експериментот учествуваат вработени...

Данска со закон го забрани палењето на Куранот, за критичарите тоа...

0
Данскиот Парламент денеска изгласа закон со кој станува незаконско палењето на копии од Куранот на јавни места, откако протестите во муслиманските земји поради уништувањето...

Данска годинава ѝ испраќа на Украина дополнителни 308 милиони долари воена...

0
Оваа година Данска ќе ја зголеми воената поддршка за Украина за околу 308 милиони евра, соопшти денеска данското Министерство за одбрана. Донацијата е дел од...

Данската Влада предложи палењето на Куранот да биде казниво со закон

0
Данската Влада денеска предложи закон според кој палењето примероци од Куранот на јавни места ќе биде казниво со закон, но законот во однос на...

Данска ќе складира големи количини јаглерод диоксид под дното на морето

0
Данска планира да складира големи количини на јаглерод диоксид (CO²), кој ја загрева климата на Земјата, под морето. Принцот Фредерик од Данска даде симболична наредба...

Данска ја пушти во употреба најголемата турбина на ветер во светот

0
Копенхаген, 3 јануари 2022 (МИА) – Најголемата турбина на ветер во светот е поврзана на данската електродистрибутивна мрежа и таа ќе може со електрична...

Данска ќе испрати 300 затвореници во Косово

0
Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово, каде ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската Влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста во затворите. Проектот...

И Данска демантира дека го поддржала ветото од Бугарија

0
Откако тоа го стори Холандија, и Данска ја демантира веста во бугарскиот „24 часа“ дека овие две земји го поддржале ветото за Македонија. Во одговор за...

После Кина, и Данска ги релаксира рестрикциите: Длабока рецесија е постpaшна...

0
Се очекува викендов данската влада да ги објави плановите за релаксирање на карантинските мерки против коронавирусот. Со тоа ќе стане првата земја надвор од...

Зошто децата во Данска ги охрабруваат да играат опасни игри

0
Кога од Хајди Нилсен побарале да прикаже видео кое го илустрира начинот на кој растела како дете во родната Данска, Хајди малку се замислила. Нилсен...