Таг: болест

Бубрежното заболување се јавува тивко, а еден ран симптом може да...

0
337 Смртноста поврзана со бубрежни заболувања се зголемува од година во година, а се предвидува дека до 2040 година хроничното бубрежно заболување ќе биде петта...

Почина Арета Френклин

0
Кралицата на соул-музиката со моќен глас ја изгуби битката со болеста и денеска почина во Детроит. Пред само неколку дена светските медиуми објавија дека Арета...

Сок од компири – чудесен лек и за тешки болести

1
Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа...

На победникот на Евровизија успешно му е пресадено срце

0
Салвадор Собрал победи на годинашната Евровизија со песната „Amar Pelos Dois“, претставувајќи ја својата родна Португалија. Покрај ненаметливиот, а сепак впечатлив настап, Собрал остана запаметен...

Блогерка на суд бидејќи тврдела дека се излечила од рак со...

0
Некогаш лагата има еден куп слоеви.

Вакцинација и имунитетот на стадото: Еве како работат

0
Со вакцинирање на голем дел од популацијата против заразните болести, се зголемува заштитата и за тие што не се вакцинирани. Тоа е познато како „имунитет на стадото“ т.е. колективен имунитет. Налетавме на една добра .gif анимација што илустрира колку е ефективна таквата пракса.

Можно ли е да фатиш полово-пренослива болест во базен? Спојлер алерт:...

0
Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (CDC), болниот може да пренесе полово-пренослива болест само преку директен лице-во-лице контакт. На пример, сифилисот:...

Болест ли е осаменоста?

0
Осаменоста убива двојно повеќе луѓе отколку дебелината. Овој заклучок на научниците од Чикаго звучи застрашувачки, но всушност фрла светлина на еден аспект од животот...

Победата врз болеста ја прослави со гола фотографија

0
Памела Андерсон се излекувала од хепатит Ц, а како знак на победа објави разголена фотографија на Инстаграм. „Излекувана сум. Го нема веќе хепатитот Ц“, напиша...

Можно ли е луѓето да имаат сина кожа?

0
Во популарниот филм "Аватар" од 2009 година членовите на заедницата се одликуваат со заслепувачки сина кожа. Можно ли е тоа да се случи и...

Телефонски ѕид – болест на 21-от век

0
Секојдневно во нашата категорија „Адвертајзинг“ објавуваме генијални кампањи, маркетинг реклами и совети, кои успеале да издејствуваат големи победи. Денеска ќе ве запознаеме со бронзениот лав...

Шопохоличари – болест на современиот начин на живот

0
Сите ние сакаме да одиме на шопинг, но во ништо не треба да се претерува, особено ако се знае дека компулсивното купување претставува знак...

Заболени од поп-култура

0
Поп културата го опседнува современиот човек и на моменти може да се категоризира како ментална болест. Проверете дали страдате од: Загрижувачко растројство Пациентот често запаѓа во...

„Фати ја Кајла“ – извонредно емотивна приказна за маратонката што не...

0
Кајла Монтгомери е една од најбрзите маратонки во тинејџерската класа. Но, пред се, таа е инспирација. Тоа се должи на нејзината приказна за успехот,...

Докторите му рекле дека му преостануваат само околу 100 ерекции

0
Еден 34-годишен маж, под псевдонимот RLS, напиша искрено писмо до BroBible во кое раскажува за својата невообичаена мака. Имено, тој има „фора“ на уште...