Таг: авиони

Македонија и 11 членки на НАТО ја зајакнуваат соработката за обука...

0
Дванаесет членки на НАТО, меѓу кои и Македонија, се договорија за понатамошно проширување на соработката за обука на воени пилоти во рамки на Иницијативата...

Русин правел видеоигри со авиони, Американците го ocyдија поради зaвepa против...

0
Американски суд ocyди Русин под oбвинeниe за зaвepa против САД, бидејќи на eBay и преку интернет купувал упатства за користење на бopбени авиони, меѓу кои и...

(ВИДЕО) Албанските медиуми: Српски борбени авиони летале над Прешево

0
Претседателот на општина Прешево - Шќиприм Арифи, рече дека српски авиони го прелетале воздушниот простор на границата меѓу Косово и Србија, пренесува Lajmi.net.

ВИДЕО: Се „бакнаа“ германски и израелски авион во Тел Авив

0
Два патнички авиона се судриле денес утрото на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив, пренесуваат странските медиуми.

Исповест на преживеаниот камиказе: Мислев дека ми е последниот лет!

0
За време на војната загинаа околу 4.000 пилоти, а повеќе од 7.000 морнари беа убиени во нападите на камиказите Камиказите (божествен или духовен ветер) беа...

Зошто авионите се толку гласни?

0
Знаевте ли дека бучавата од самото движење на авионот низ воздухот може да биде еднаква, па и поголема од таа на моторите?

Компанија си порача два авиона преку интернет, на кинескиот сајт Alibaba

0
На толку примери на луѓе што се зезнале пазарејќи онлајн, поставен е нов врв во купувањето преку интернет. Купени се два Boeing 747 за вкупно околу 48 милиони долари.

Како напредуваше авионското веце

0
Катапултирањето на измет во етерот не е баш грациозно и практично решение (за тие што не се во авионот). Порано баш така се правеше. Денес е друго.

Зошто не летаат авиони над Тибет

0
Просечна височина на „ниските“ делови на Тибет е 3.600 метри.

Ќе има ли патник во авионот без пилот?

0
Би се качил/а ли во беспилотен авион?

Boeing најавува патнички летови без пилоти

0
Веќе и денешните авиони полетуваат и летаат користејќи ги вградените компјутери, а низ годините бројот на пилоти на стандардните летови падна од три на два.

Новата бизнис класа на Qatar Airways

0
Полека, но сигурно, Qatar Airways ја враќа златната ера на летањето.

Идеја на векот? Кружна писта

0
Според пресметките на тимот, една ваква би работела со ефикасност на 4 обични писти.

Колку авиони има во моментов?

0
Луѓето „летаат“ од пред „само“ 100-тина години, но веќе владеат со небото. Излезете надвор и погледнете во небото на ведар ден, и речиси сигурно ќе видите...