Home Спорт СП хокеј: Канаѓаните за малку шокирани од Австријците

СП хокеј: Канаѓаните за малку шокирани од Австријците

0
СП хокеј: Канаѓаните за малку шокирани од Австријците


Во дуелот од елитната група на Светското првенство во хокеј во Чешка, во вторникот вечерта фаворизираната Канада дури по продолженија во прелиминарното коло од групата А ја совлада Австрија со 7:6, откако на почетокот на третиот период поведе со дури 6:1.

Во првите два периода не се чинеше дека Канада ќе има проблеми бидејќи во 38. минута семафорот покажуваше 6:1. Но, Австрија направи враќање и пресврт од соништата, постигнувајќи дури пет гола во последната третина. Петер Шнајдер постигна два, а Марко Роси израмни на 6:6 во 59. минута и изнуди продолжение. Сепак, немаше среќен крај за Австријците, бидејќи Џон Таварес погоди по само 15 секунди и ѝ ја донесе очекуваната победа на Канада.

Првата победа ја остварија Французите кои со 4:2 ги совладаа Полјаците. Летонија го победи Казахстан со 2:0, додека Норвешка со истиот резултат ја победи Данска.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here