Си-Ен-Ен: Во нацрт документот на НАТО патот на Киев кон полноправно членство во Алијансата е опишан како „неповратен“

Патот на Украина кон пристапување во НАТО е опишан како „неповратен“ во нацрт-заедничкото соопштение на Алијансата, изјавија за Си-Ен-Ен три извори запознаени со ова прашање.

Колку силно треба да и се ветува на Украина за нејзиното идно членство во НАТО, беше клучна тема на разговор меѓу 32-те членки на Алијансата пред самитот на НАТО во Вашингтон, кој започна денеска.

Си-Ен-Ен додава дека нацртот може да се промени пред конечната верзија, но самото присуство на зборот „неотповикливо“ би било значаен сигнал за Киев и Москва „додека војната во Украина продолжува без јасни знаци за крај“.

Еден од изворите, американски функционер, рече дека Белата куќа го поддржува користењето на тој збор во последното соопштение, под услов документот исто така да потврди дека Украина мора да продолжи да работи на демократските реформи.

Прочитајте и:  Сијарто: Зеленски го вовлекува НАТО во украинскиот конфликт, а тоа значи светска војна

Официјалниот претставник рече дека конечната верзија се очекува да ја содржи таа формулација.

Тридневниот самит на НАТО, по повод 75-годишнината од постоењето на таа воена алијанса, се одржува од денеска до 11 јули, а главна тема на состанокот ќе биде потврда на непоколебливата поддршка за Украина. Сојузниците, исто така, ќе разговараат за зајакнување на одвраќањето и одбраната, зголемување на военото производство и индустриската база, подобрување на партнерствата во Алијансата и инвестирање во сопствената и колективната одбрана на членките на НАТО.

- Реклама -