Шпанија со победата над домашната Германија прв полуфиналист на ЕУРО

Шпанската фудбалска репрезентација е првиот полуфиналист на годинешното Европско првенство откако во четвртфиналето во Штутгарт по продолженијата го совлада домаќинот Германија со 2:1 (0:0, 1:1). Шпанија поведе со голот на Дани Олмо во 51. минута, Флоријан Вирц израмни на 1:1 во 89. минута, а Микел Мерино со гол во 119. минута ја однесе Шпанија во полуфиналето.

Високите влогови многу ги попречија играчите на двете репрезентации на почетокот од мечот, а заедно со разбирливиот грч, дополнителна нервоза внесе искусниот германски играч за врска Тони Крос со два прилично непромислени фаула во првите пет минути. Интересно, долгогодишниот играч за врска на Реал Мадрид ги направи двата фаула врз младите играчи на Барселона, Педри и Јамал. Судијата Тејлор му ги прости двата старта на Крос и не го казни со жолт картон, иако Педри дури мораше да биде заменет поради повреда на коленото, па Олмо влезе на теренот.

Поради попустливоста на Тејлор кон Крос, играта продолжи со прекин и прекршоци уште 20 минути, а потоа двата тима заиграа поповрзано и поконкретно. Така Рудигер во 35. минута со долга топка го пронајде Хаверц, кој со гради ја смири топката а потоа упати удар од врвот на шеснаесетникот, но Унаи Симон беше сигурен во интервенцијата. Четири минути подоцна се закани и Олмо, тој се обиде со удар од 25 метри, кој Нојер го одби во поле.

Шпанија подобро го отвори продолжението и беше наградена со водечкиот гол за таквиот пристап. Веќе во 47. минута брилијантниот Јамал, кој за осум дена ќе наполни 17 години, со повратна топка одлично го пронајде Мората пред германскиот гол. Шпанскиот капитен одлично се сврти околу својот чувар, но потоа од шест метри ја испрати топката преку гредата.

Сепак, Германија во 51. минута бавниот старт на вториот дел го плати со погодок во сопствената мрежа. Мората го следеше продорот на Јамал по десното крило кој влезе во шеснаесетникот, а потоа навреме испрати идеална приземјена топка за втрчаниот Олмо, кој со прецизен удар од околу 15 метри го совлада Нојер.

Откако го прими голот, Германија успеа да ја префрли играта на шпанската половина, но мораше да чека до 70. минута за првата вистинска шанса, кога ударот на Андрих од 18 метри со максимални напори го блокираше Симон. Прашање е дали воопшто ќе беше признаен евентуалниот гол, бидејќи се добива впечаток дека од офсајд позаиција се активираше Фуелкруг кој со глава ја упати топката кон Андрих.

Германија имаше одлична шанса за израмнување во 77. минута, Вирц го проби десното крило и уфрли приземна топка во срцето на шеснаесетникот на која тргнаа Фуелкруг и Начо, кои очигледно се влечее меѓусебно, топката ја зафати Фуелкруг, но ја погоди стативата. Во 82. минута шпанскиот голман Симон ѝ даде подарок на Германија кога катастрофално ја исфрли топката од својот шеснаесетник, Виртц стигна до неа, но германскиот напаѓач потоа реши да се обиде со лоб од 25 метри и само го префрли голот.

И кога се чинеше дека германскиот притисок нема да донесе резултат, во 89. минута еден од многуте нафрлувања даде резултат. Мителштад нафрли од левото крило, Кимих беше највисок во скокот и ја спушти топката за Вирц, кој од осум метри низ шума од нозе успеа да најде пат за топката во шпанската мрежа која патем се одби од стативата.

Германија за малку ќе постигнеше втор гол во последните секунди од судиското надополнување во вториот дел, Милер влета во шеснаесетникот, но не беше прецизен. Сепак, тука е и прашањето дали голот ќе важеше, бидејќи се добива впечаток дека искусниот напаѓач беше во офсајд.

Во дополнителните половина час Германија продолжи да го диктира темпото и за малку ќе ја материјализираше надмоќта во 105. минута кога обидот на Виртц од 16 метри прелета покрај стативата. Домашните, се чини, со право можат да се налутат на судијата поради ситуацијата во 106. минута кога ударот на Мусиала од врвот на шеснаесетникот заврши во раката на Кукурељо. Очигледно е дека топката на Мусиала одеше во рамката од голот и дека раката на Кукуреља беше одвоена од телото, но главниот судија Тејлор изгледа не ја виде таа игра со рака, додека судијата на ВАР-т, Атвел по кратка проверка му сигнализираше на Тејлор дека натпреварот може да продолжи.

За контроверзноста на овој натпревар да биде уште поизразена, Шпанија го постигна победничкиот гол во 119. минута. Олмо ја прими топката по левото крило и со прецизен центаршут го пронајде Мерин, кој сосема осамен со глава од шест метри прецизно го совлада Нојер.

Судиското продолжение понуди дополнителна драма, прво Феран Торес излезе сам пред Нојер, но на крајот не беше доволно присебен па Германија ја доби последната шанса. Милер ја прими топката на десното крило, упати употреблив центаршут во шеснаесетникот, каде што Фуелкруг беше највисок, но неговиот силен удар со глава прелета покрај стативата.

Шпанија подоцна во петокот во Минхен во вторник ќе игра со победникот од натпреварот Франција-Португалија.