Самитот за Украина ги привлече светските лидери, но нема да ја изолира Русија

Светските лидери ќе му се придружат на украинскиот претседател Володимир Зеленски овој викенд на самит на кој ќе се истражат опциите за ставање крај на најкрвавиот конфликт во Европа од Втората светска војна, но Русија не е поканета и настанот нема да ја исполни целта на Киев да ја изолира Москва.

Американската потпретседателка Камала Харис, францускиот претседател Емануел Макрон и лидерите на Германија, Италија, Велика Британија, Канада и Јапонија се меѓу оние кои ќе пристигнат на состанокот во швајцарскиот зимски центар Буергеншток на 15 и 16 јуни.

Индија, која и помогна на Москва да го преживее шокот од санкциите, се очекува да испрати делегација. Турција и Унгарија, кои исто така одржуваат врски со Русија, ќе ги претставуваат министрите за надворешни работи.

Сепак, и покрај повеќемесечното лобирање од страна на Украина, некои нема да дојдат, особено Кина, клучен купувач на руска нафта и снабдувач на производи неопходни за одржување на руската индустриска база.

„Овој состанок е успешен. Донесувањето земји кои се партнери и оние кои не се на иста маса беше голема задача за Украина“, рече Зеленски во вторникот во Берлин.

Во средата, Зеленски ја посети Саудиска Арабија и разговараше за подготовките за самитот со престолонаследникот Мохамед бин Салман, но остана нејасно дали кралството ќе испрати свој претставник.

Улрих Шмид, политиколог и експерт за Источна Европа на Универзитетот Св. Гален во Швајцарија, самитот го нарече „кошница со се и сешто“, имајќи предвид дека некои земји го поддржуваат, а Кина не е присутна.

Прочитајте и:  Унгарија ќе ги блокира исплатите на ЕУ за оружјето за Украина се додека Киев не дозволи транзит на нафта на „Лукоил“ преку „Дружба“

„Прашањето е дали е можен мир? Се додека (рускиот претседател Владимир) Путин е на власт, тоа е тешко“, рече Шмид.

По серијата подготвителни состаноци, војната во Газа делумно го оттргна вниманието од Украина, а Москва направи се за да ја минимизира важноста на самитот. Во меѓувреме, Кина и Бразил покренаа своја мировна иницијатива, што предвидува учество на двете завојувани страни.

Собирот доаѓа во непријатен момент за Украина на бојното поле, бидејќи руските сили, кои контролираат околу 18 отсто од територијата на Украина, напредуваат на истокот на земјата.

Со оглед на сите работи, самитот нема да се занимава со територијални прашања и ќе се фокусира на оние делови од мировниот план на Зеленски кои се доволно општи за да бидат прифатени од повеќето учесници. Тие вклучуваат безбедност на храна, нуклеарна безбедност, слобода на навигација и размена на затвореници, рекоа официјални лица.

Во рамките на подготовките за швајцарскиот самит се разговарало и каде и кога ќе се одржи следната средба. Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски, им рече на новинарите оваа недела дека „голем број земји“ се заинтересирани.

„Ја разгледуваме можноста за втор самит на кој би биле поканети претставници на Русија“, рече Јермак.

Швајцарија сака Бургеншток да го отвори патот за „иден мировен процес“ во кој би учествувала и Москва.

- Реклама -