Петковиќ: Курти секој ден провоцира, Белград ќе продолжи со политиката на заштита на државните интереси

Директорот на српската Канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, преку соопштение реагираше на изјавата на премиерот на Косово, Албин Курти, кој денеска изјави дека „Србија не се оградила од Милошевиќ и Путин“.

„Албин Курти секој ден докажува дека нема проблем со Србите на Косово и Метохија со тоа што ги апси, им го конфискува имотот и врши секаков вид терор, а неговите проблеми со српскиот народ целосно ќе исчезнат доколку на Космет нема Срби воопшто. Ете зошто Србите имаат проблем со Курти кој секојдневно ги тероризира и угнетува. Шовинистичката политика на Курти е толку нескриена што сите негови пораки за демократијата и човековите права, кои наводно им се загарантирани на Србите, не се ништо повеќе од невкусна шега“, нагласи Петковиќ.

Прочитајте и:  Фудбалската федерација на Косово реагира кај УЕФА поради провокациите на српските навивачи на ЕУРО2024

Тој посочува дека изјавите на Курти нема да ја разнишаат јасната политика на Белград, што е фокусирана на заштитата на Србите на Косово.

„Србија ќе продолжи да води легитимна политика заснована на меѓународното право за заштита на своите државни и национални интереси на Косово и Метохија, а таа политика сосема разбирливо го нервира Курти, бидејќи е неспојлива со сепаратистичките и големоалбанските цели на самитот во Приштина“

„Курти, наместо да фантазира за Милошевиќ и Путин, треба да го земе предвид неговото политичко наследство, кое за жал се заснова на ѕвецкање со оружје, поттикнување етничка нетрпеливост и поттикнување конфликти, наместо да ги нормализира односите, да гради мостови на доверба и да бара компромис“, наведе Петковиќ.

- Реклама -