Таг: Србија vs. Косово

Курти: Убиството на српски полицаец во Лозница да не се политизира

0
Косовскиот премиер Албин Курти на прес-конференција во врска со убиството на српски полицаец, за кое е осомничен косовски Албанец, изјави дека ги има само...

Дачиќ: Убиството на полицаецот е терористички напад од албански структури од...

0
Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ го оквалификува убиството на полицаец и ранувањето на друг полицаец синоќа во Лозница како - терористички напад...

Поранешен припадник на ОВК уапсен во Македонија по потерница од Србија,...

0
Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово соопшти синоќа дека е информирано за апсењето на косовски државјанин од страна на полицијата на Северна...

Вучиќ ги обвини земјите од регионот и нивните медиуми дека лажат...

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека „нема проблем“ да биде „громобран“ за, како што рече, сите напади врз Србија и повторно ги обвини...

Вучиќ: Изложени сме на навреди и најдиректни закани, целта е уништување...

0
Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО, вчера имаше недвосмислен повик за конфликт, а десетпати...

Весли Кларк: НАТО треба да се вклучи во ослободувањето на Украина...

0
Поранешниот командант на здружените сили на НАТО за Европа, американскиот генерал Весли Кларк предупреди на опасноста од започнување нов конфликт на Балканот доколку Русија...

Курти за Си-Ен-Ен: Западот да ја принуди Србија да ги отстрани...

0
Косовскиот премиер Албин Курти побара од меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија да ги отстрани воените бази кои ги подигнала околу границата со...

Вучиќ: Зголемени дејствија на авиони со екипаж и беспилотни летала во...

0
Претседателот Александар Вучиќ денеска по седницата на проширениот  колегиум на началникот на Генералштабот во касарната „Бањица 2“ во Белград изјави дека српските вооружени сили...

Вучевиќ: Србија е подготвена да направи компромиси со Косово

0
Србија е подготвена да направи „договори и компромиси“ во разговорите со Косово, изјави премиерот Милош Вучевиќ пред состанокот од висок профил меѓу водачите на...

ФФМ со реакција за скандалозното однесување на албанскиот репрезентативец кој скандираше...

0
Фудбалската федерација на Македонија денес го осуди однесувањето на албанскиот репрезентативец, Мирлинд Даку по вчерашниот натпревар со Хрватска. Даку кој по натпреварот го зеде навивачкиот...

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините...

0
Албанските навивачи на денешниот дуел против Хрватска (2-2) во Хамбург истакнаа на трибините знаме со порака „Косово е Албанија“ кое по реакција на организаторите...

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

0
Поради провоцирање на српски навивачи, УЕФА му ја одзеде акредитацијата за следење на натпреварите на ЕВРО2024 на косовскиот новинар Арлинд Садику и со тоа...

Борел препорачува укинување на мерките за Косово

0
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел им препорача на земјите-членки на ЕУ укинување на казнените мерки против Косово,...

Фудбалската федерација на Косово реагира кај УЕФА поради провокациите на српските...

0
Фудбалската федерација на Косово соопшти денеска дека доставила официјална реакција до УЕФА „поради истакнувањето на знамиња, пароли и скандирања од страна на српските навивачи...

Османи: 25 години по ослободувањето, Косово заслужува членство во НАТО

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека Косово заслужува членство во НАТО, 25 години по ослободувањето со помош на таа воена организација, јави дописникот...